BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2017 rok / Wrzesień

Pytanie
Bardzo proszę o napisanie jak w ewidencji sprzedaży skopiować wszystkie faktury na raz.
Odpowiedz
W celu skopiowania wielu dokumentów sprzedaży należy wybrać: Ewidencje/Sprzedaż/Menu/Kopiuj. Następnie należy wybrać typ dokumentu do skopiowania, zakres dat wystawienia, numer pierwszego dokumentu. Proponujemy przed kopiowaniem wykonać archiwum danych ponieważ na skutek pomyłki we wprowadzeniu dat lub numeru może powstać duża ilość dokumentów, których usunięcie może być pracochłonne.
 
Pytanie
W programie Buchalter w opcjach jest faktura zaliczkowa FZ, natomiast w wykazie faktur nie ma tego rodzaju faktury. Jak ją zrobić ?
Odpowiedz
Faktury zaliczkowe znajdzie Pani jedynie w kartotece sprzedaży pomocniczej czyli w Ewidencja/ sprzedaż pomocnicza/ dopisz/ faktura zaliczkowa.
 
Pytanie
witam proszę o pomoc bo nie mogę wydrukować rejestru sprzedaży za miesiąc sierpień co robić krok po kroku.
Odpowiedz
W celu uzyskania rejestru sprzedaży należy wejść w Ewidencje/Sprzedaż/Menu/Ewidencja/Drukuj/Rejestr. Jest to wydruk ewidencji sprzedaży który zawiera wszystkie informacje dotyczące sprzedaży: lp, data, nr dokumentu, nazwa i adres kontrahenta, NIP, sprzedaż brutto, netto i VAT z podziałem na stawki. Dane do wydruku można wybierać tak, jak przy wydruku tabulogramu.
 
Pytanie
Proszę o informację w związku ze zmianami jakie mają zostać wprowadzone od 2018 roku, w sprawie przesyłania danych z rejestrów VAT do urzędów skarbowych. Proszę o szczegóły działania programu w tej kwestii.
Odpowiedz
Program Buchalter Windows posiada możliwości generowania i wysyłania plików JPK od wersji 2017.02 czyli zapewnia eksport danych w formacie XML, zgodnych z wymaganiami JPK. Po uruchomieniu eksportu pojawia się okno do wyboru okresu, którego eksport ma dotyczyć. Nazwy plików są zapisywane w katalogu danych firmy w formacie: nazwaJPK rrrr(nr) firma/nazwisko,imię.xml. Przed zapisaniem pliku XML na dysku, program sprawdza, czy plik został wysłany do Ministerstwa Finansów (pobrane Urzędowe Potwierdzenie Odbioru). Pierwszy eksport otrzyma numer 1. Przy następnym eksporcie, nadaje plikowi kolejny numer, pod warunkiem, że poprzedni został wysłany. Wysyłka odbywa się bezpośrednio z programu poprzez Administrator/JPK/Wyślij, można wysłać jeden plik lub zestaw. Przed wysłaniem pliku, program weryfikuje poprawność pliku XML. Jeśli wysłanie jest poprawne i status wysyłki będzie "200", automatycznie pobrane zostanie Urzędowe Potwierdzenie Odbioru i zostanie zapisane w pliku pdf. Jeżeli status jest różny od "200" i nie ma komunikatu o błędzie , należy skorzystać z funkcji Pobierz UPO.
 
Pytanie
Podczas ostatniej aktualizacji nie przeniosły się lista składników płac. W którym jest ona pliku i czy wystarczy go przekopiować?
Odpowiedz
Aktualizacja nie zawiera składników listy płac, jeżeli zainstalowała ją Pani w innym katalogu niż wersja poprzednia, może Pani przekopiować plik B5PELI.DBF który znajduje się w katalogu głównym Buchaltera. Po jego przekopiowaniu należy usunąć plik indeksowy B5PELI.MDX i przeprowadzić serwis bazy danych w Administratorze.
 
Pytanie
Mamy paragon od kontrahenta z NIemiec zamiast faktury. Musimy naliczyć podatek od wewnatrzwspólnotowego nabycia towarów. ALe nie mamy prawa do jego odliczenia. Chodzi więc o to, by naliczony podatek pojawił się po stronie należnego w deklaracji VAt-7 ( poz. 23 i 24), natomiast by nie pojawiał się po stronie odliczenia (poz.45 i 45) Gdy w trakcie wpisywania dokumentu do ewidencji zaznaczymy "nie odliczać podatku VAt", to znika on jednocześnie ze strony naliczania z poz. 23 i 24. Jak wpisać ten paragon, by podatek pojawił się w należnych od WNT, a nie został odliczony w zakupach.
Odpowiedz
Fakturę należy wprowadzić dwukrotnie, raz jako nabycie wewnątrzwspólnotowe i kwota normalnie na plus, druga faktura z nabyciem krajowym i tą samą kwotą na minus. Na deklaracji Vat-7 kwota będzie wykazana tylko w pozycjach 23 i 24.
 
Pytanie
Proszę o informacje czy w Buchalterze jest możliwość rozliczania różnic kursowych od własnych środków walutowych?
Odpowiedz
W programie Buchalter jest możliwośc rozliczania różnic kursowych do faktur. Do obliczenia różnic kursowych służy specjalna funkcja. Po ustawieniu wskaźnika pozycji na dokumencie uruchamiamy funkcję naciskając klawisze Ctrl + R. Pojawia się okno z danymi, w tym informacją z kwotą różnicy kursowej. Kwota "zapłacono netto" jest obliczana na podstawie kwoty poprzednio zapłaconej oraz stosunku sumy netto dokumentu do brutto. Proponowana kwota zapłaty jest różnicą pomiędzy kwotą zaksięgowaną a zapłaconą. W oknie można skorygować wpłaconą kwotę, datę wpłaty oraz kurs. Po zmianie daty, na podstawie tabeli kursów, Buchalter określi kurs dla daty zapłaty. Po zatwierdzeniu danych klawiszem F2, program zapyta " czy zaksięgować?". Jeśli TAK, pojawi się wtedy okno dopisania pozycji do księgi i różnicę kursową można zapisać w księdze. Zaksięgować nie można jedynie różnicy wynoszącej 0.
 
Pytanie
Bardzo prosze jeżeli jest to mozliwe o pomoc w takiej sprawie. W m-cu sierpniu wystawiłam fakturę dla klienta z Niemiec za usługe na terenie Polski ,bez Vatu jako odwrotne obciązenie i wenątrzwspolnotowe jako typ dostawy . Sporządzam deklaracje VAT 7 i program wstawił wartość tej faktury do Niemiecw poz. 21. A że taki przypadek mam pierwszy raz to skorzystałam z pomocy w Krajowej Informacji Skarbowej.Oni powiedzieli że to powinno być w po.11 i 12. W deklaracji VAT UE wykazane było w bloku C, a powinno być w bloku E. Po tym wszystkim stwierdziłam że popełniłam błąd . Zmodyfikowałam opis - wstawiłam jako typ dostawy płatnik-nabywca. Po tej zmianie Deklaracja Vat Ue jest pusta . A ja nie mogę teraz zmienić typu dostawy.Cały czas jest płatnik-nabywca.
Odpowiedz
Aby dany dokument się na deklaracji VAT w poz. 11/12 dokument należy wprowadzić z typem dostawy WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA oraz stawka VAT EKSPORT USŁUG UE, aby poprawić tym dostawy, należy ustawić się na danym dokumencie i poprzez kombinację klawiszy CTRL + T wybrać właściwy.
 
Pytanie
Witam,. Mam pytanie odnośnie sytuacji powtórnego wysłania korekty deklaracji oznaczonej numerem 2. Sprawa dotyczy UPO z drugiej korekty. Jak je pobrać.
Odpowiedz
Z komunikatu jaki się pojawił wynika, że już raz korekta była wysłana i nie zostało wówczas pobrane UPO po czym ponownie ta sama została wyeksportowana, co spowodowało przypisane poprzedniej wysyłki, co w efekcie po ponownym wysłaniu daje komunikat o przesłaniu duplikatu. Jedyna możliwość to skontaktować się z US, poprosić o usunięcie korekty, następnie ponowne wyeksportowanie i wysłanie.
 
Pytanie
Mam jeszcze jeden problem. Nie wiem jak księgować faktury korygujące. Interesuje mnie i wersja księgowania przy zwrocie zakupionego towaru oraz również wersja księgowania przy spóżnianiu się firmy z zapłatą za fakturę powyżej 150 dni.Konkretnie chciałabym wiedzieć jak księgować żeby kwoty korekt wykazywać w deklaracji vat w poz.48 i 49.
Odpowiedz
W celu prawidłowej kontroli korekty vat przez program, pierwszym krokiem jest wprowadzanie płatności do dokumentów za pomocą kasy uruchamianej klawiszami CTRL+K zarówno dla dokumentów sprzedaży jak i zakupów, następnie obliczenie korekt PODATKI-VAT-KOREKTY. Po obliczeniu korekt vat zostaje kwestia przeniesienia ich na deklarację za pomocą kombinacji klawiszy ALT+F5, dopiero wówczas zostanie wygenerowany załącznik VAT-ZD. Natomiast jeżeli chodzi o dopisywanie faktur korygujących w Buchalterze to można to zrobić na dwa sposoby: - funkcją DOPISZ z głównego menu sprzedaży - wówczas wszystkie dane dopisujemy ręcznie, (metoda ta ma zastosowanie do korekt dokumentów z poprzednich lat, których nie ma w aktualnej ewidencji) - funkcją KOREKTA z menu MODYFIKUJ W pierwszej kolejności pojawi się okno danych opisowych, gdzie należy uzupełnić daty, przyczynę korekty, następnie po wyjściu z okna danych opisowych wyświetli się okno przeglądu pozycji korekty. Należy wybrać pozycję, którą korygujemy i uruchomić funkcję MODYFIKUJ. Wpisać prawidłowe dane, czyli jeżeli z minusem korekta to należy po stronie okna PO KOREKCIE wstawić znak - i wpisać kwoty. Natomiast pozycje, które nie są korygowane należy usunąć. PROSZĘ PAMIĘTAĆ, że po zatwierdzeniu numeru i daty wystawienia korekty, dokument jest już zapisany w ewidencji. Dlatego rezygnacja z zapisu w oknie danych opisowych nie oznacza rezygnacji z dopisania korekty.
 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa