BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2024 rok

Pytanie
Jesteśmy użytkownikiem Państwa programu Buchalter WIN w wersji 2017.10 do wystawiania faktur. Przed chwilą „uruchamiałem” nowy rok rozrachunkowy i niestety przez przypadek nacisnąłem NIE przy pytaniu o przeniesienie magazynu. Teraz mam pusty w tym roku. Bardzo proszę o informację co muszę zrobić, żeby przenieść ten magazyn z zeszłego roku.
Odpowiedz
Proszę z podkatalogu firmy usunąć dwa pliki b5towa24.dbf b5towa24.mdx Po ich usunięciu, przy ponownym wejściu do danych w roku 2024 program ponowi pytanie o utworzeniu bazy towarów.
 
Pytanie
Witam. Czas myśleć o KSEF. Czy buchalter będzie miał możliwość wysyłki faktur, wystawionych w programie do KSEF oraz przyjmowania faktur, wystawionych podatnikowi w KSEF? Jeśli tak, to jak będzie się logować z pozycji Buchaltera, kwalifikowanym, czy zaufanym, czy może tym ciągiem znaków uprzednio wygenerowanym? Prosiłbym o jakieś ogólne informacje lub wskazanie, gdzie można je znaleźć, bo czas ludzi przygotowywać na zmiany.
Odpowiedz
Zgodnie z informacja zamieszczona w opisie zmian do wersji 2024.00 zmiany obecnie dodane to pierwszy etap dostosowywania programu do KSef, prace nie są jeszcze zakończone. O dalszej funkcjonalności programu dotyczącej współpracy z systemem e-faktur będziecie Państwo informowani w kolejnych aktualizacjach.
 
Pytanie
mam problem z fakturami o typie FP, które jako zaliczkowe były w sprzedazy pomocniczej w grudniu, w styczniu nie mam jak ich rozliczyć. Gdy wybieram Końcowa zaliczkowe do paragonów nie wyświetleją mi się
Odpowiedz
W celu dopisania faktury końcowej do faktur zaliczkowych z roku 2023, faktury zaliczkowe należy przepisać do roku 2024 z datami jakie były na pierwotnych dokumentach.
 
Pytanie
W deklaracji VAT UE złożonej widnieje inna faktura dla tego kontrahenta.
Odpowiedz
Przede wszystkim deklaracja musi być w takim samym stanie jak została wysłana, czyli z zapisem dla tego kontrahenta z kwotą z pierwszej faktury. Jeśli tak jest należy ustawić się na tym zapisie i poprzez funkcje KORYGUJ wpisać łączna kwotę z obu dokumentów.
 
Pytanie
Dzień dobry, po aktualizacji występuje problem z importem dokumentów zakupu z programu odczytu faktur Saldeo (screen w załączniku) Dokumenty importują się z błędnymi datami np. 52.20.31, niektóre faktury zaimportowały się jako FK lub RR, gdzie w Saldeo nawet nie ma możliwości wprowadzenia takich faktur, wszystkie są odczytywane jako FV. Tych błędów jest zbyt dużo, aby poprawiać ręcznie, błędnego typu faktury nawet nie da się zmienić, dodatkowo w nazwie kontrahenta ucinane są pierwsze litery nazwy firmy. Proszę o informację jak naprawić ten błąd. Dodam, że faktury sprzedaży zaimportowały się prawidłowo, błędy występują w dokumentach zakupu.
Odpowiedz
W najnowszej wersji programu zostało wprowadzone szereg zmian, które mają wpływ zarówno na dokumenty w roku 2023 jak i 2024. Firmy produkujące konwertery otrzymały już nową specyfikacje do importu dokumentów, proszę w tej stawie o kontakt z producentem konwertera.
 
Pytanie
Informuję, że w I 2024 w ryczałcie po wciśnięciu F5 program podaje podstawę do ZUS z roku 2022. Czy to błąd?
Odpowiedz
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku podatników rozliczających się na ryczałcie zależy od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale 2023 r.(włącznie z wypłatami z zysku). Wysokość tego wynagrodzenia nie została jeszcze ogłoszona. To, że podstawa w styczniu 2024 liczy się u Państwa od podstawy z 2022, oznacza to, że taka jest podana w parametrach płacowych i w opcjach podatków.
 
Pytanie
Zainstalowałem nową wersję i zrobiłem nowy rok rozrachunkowy , zniknęły mi pozycje gdy daję dopisz nie mam FV do paragonu itp , we wcześniejszej wersji miałem
Odpowiedz
Zgodnie z informacją zawartą w opisie zmian do aktualizacji 2024.00, z uwagi na wprowadzane zmiany odnośnie współpracy z KSeF, niektóre dokumenty zostały przesunięte do sprzedaży pomocniczej, min faktury do paragonu.
 
Pytanie
proszę o informację, co zrobić, żeby w roku 2024 zachować w programie ustawienia wydruków z 2023 r.
Odpowiedz
Do najnowszej aktualizacji 2024.00 został dołączony konwerter do przenoszenie wydruków z roku 2023 na 2024, po jej instalacji znajdziecie go Państwo w głównym katalogu Buchaltera. Jest to plik o nazwie b5tabw.exe, w celu przeniesienia ustawień należy go uruchomić.
 
Pytanie
widzę możliwosc wystawienia w sprzedaży pomocniczej, ale nie mam możliwości zaksięgowania jej do ksiegi
Odpowiedz
Ze sprzedaży pomocniczej nie ma możliwości księgowania dokumentów, przychód osiągnięty ze sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej księgowany jest wg raportu kasowego wprowadzonym do sprzedaży bezrachunkowej. Księgowanie faktur do paragonu zwiększyłby niepotrzebnie przychód.
 
Pytanie
Proszę o podpowiedź co robię źle. Mam klienta, który płaci mały zus. Muszę zmienić mu podstawę i robię to zarówno w opcjach i parametrach, ale wówczas ta podstawa zostaje mi u pozostałych, którzy płacą "duzy" zus. W 2023 roku nie miałam z tym problemu.
Odpowiedz
W przypadku gdy podatnik opłaca mały ZUS, podstawy należy wpisać w danych danego podatnika w zakładce WSPÓLNIK na 2 str. Dodatkowo w polu “ czy minimalne składki dla ZUS należy zaznaczyć N.
 
Pytanie
Mam pytanie - dlaczego wykonując serwis po zainstalowaniu aktualizacji nie zmieniają się żadne parametry na 2024 rok? Ani pensja minimalna, ani minimalna stawka za godzinę pracy, ani podstawa do wychowawczego ani żadne inne parametry związane z podwyżką płacy minimalnej.
Odpowiedz
Parametry płacowe dodawane są w aktualizacji wysyłanej w nowym roku, tak też jest obecnie, zostały dodane w najnowszej aktualizacji 2024.01.
 
Pytanie
Wystawiliśmy fakturę zaliczkową do paragonu i kiedy chcemy wystawić fakturę końcową do paragonu to załącza nam się numer faktury nie do paragonu. Powinień być kolejny numer faktury do paragonu czyli FP 2, a załącza FV 3.
Odpowiedz
W przypadku gdy faktury końcowe, czy końcowe do paragonu maja u Państwa inną numerację, podczas ich dodawania należy identyfikator faktury np. FP wpisać ręcznie w okno z proponowanym numerem, wówczas program nada kolejny numer.
 
Pytanie
Czy w nowej wersji nie można z FAktury Pro Forma wystawić faktury? tylko wszystko trzeba przepisywać????
Odpowiedz
Jak najbardziej można, fakturę VAT do faktury proforma wystawia się w sprzedaży głównej poprzez funkcje DODAJ - FAKTURA ZBIORCZA.
 
Pytanie
Moje pytanie dotyczy księgowania ZUS pracowników konkretnie za miesiąc grudzień. Notorycznie rok w rok jest tak samo ale nie u wszystkich moich klientów. W momencie księgowania wynagrodzeń za grudzień, składki ZUS zapisują się w styczniu a nie w grudniu
Odpowiedz
Księgowanie ZUS jest uzależnione od dat wystawienia i zapłaty które widnieją w przy danym raporcie na poziomie KARTOTEKI – PŁACE – ZUS, w celu zaksięgowania raportu do ubiegłego roku, należy zmienić daty na ubiegłoroczne np. 31.12.23
 
Pytanie
Proszę , aby w sprzedaży (nie sprzedaży pomocniczej ) była opcja faktury do paragonu z możliwością zaksięgowania takiej f-ry .Ułatwi mi to pracę.Proszę o rozwiązanie problemu Poza tym w sprzedazy pomocniczej prowadzę ewidencję zaliczkowych faktur,a nie faktur do paragonu. W tej chwili mam bałagan
Odpowiedz
Zmiany w ewidencjach są podyktowane przygotowaniami do współpracy programu z sytemem KSEF, nie ma możliwości cofnięcia zmian i wprowadzenie ponownie faktury do paragonu w sprzedaży głównej.
 
Pytanie
Proszę mi powiedzieć, czy istnieje możliwość aby przy wprowadzaniu faktur sprzedażowych o wartości powyżej 15000,00zł do ewidencji VAT wyłączyć komunikat z zapytaniem "Czy mechanizm podzielonej płatności? [T]Tak [ESc]: Nie"? W obecnym stanie prawnym nie ma obowiązku podawania oznaczeń MPP w ewidencjach VAT.
Odpowiedz
Komunikat już raz został wyłączony, przywróciliśmy go na liczne prośby użytkowników, z uwagi na to, że o ile do JPK_VAT-7 nie jest przenoszone oznaczenie, ale musi być na wydruku faktury.
 
Pytanie
proszę o informację w którym miejscu wydrukować PIT-4R z naniesionym nr dokumentu tj. UPO ?
Odpowiedz
Wydruk deklaracji PIT-4R znajdziecie Państwo na tym samym poziomie z którego był wykonany eksport PŁACE - LISTA - PIT - PIT4R.
 
Pytanie
w PIT -11 nie przenosi oznaczenia kosztów uzyskania przy emerytach. Urząd Skarbowy się czepia.
Odpowiedz
W poz. 28 zaznaczane są wyłącznie koszty uzyskania wykazane w poz. 30 Poniżej załączam opis pola 28 z oryginału PIT-11. 28. Koszty uzyskania przychodów, wykazane w poz. 30, zostały uwzględnione do wysokości przysługującej podatnikowi (zaznaczyć właściwy kwadrat):
 
Pytanie
Niestety ale ustawienia wydruku parametrów płacowych z zeszłego roku nie przeniosły się na rok bieżący. Czy powinniśmy wgrać jakiś plik, który zapisywałby te ustawienia? Może jest na to inna metoda?
Odpowiedz
W celu przepisania ustawień wydruków na nowy rok należy uruchomić plik b5tabw.exe z głównym katalogu programu. Plik ten został automatycznie dołączony do aktualizacji 2024.00, można go również pobrać z naszej strony internetowej http://www.grafsoft.com.pl/index.php/id/8
 
Pytanie
co w sytuacji jak mam faktury na przełomie roku - była proforma i zaliczka w grudniu 2023, a towar zostaje wysłany dziś i Klient ma 7 dni terminu płatności ?
Odpowiedz
Faktury z roku ubiegłego można przenieść do nowego za pomocą funkcji EKSPORT / IMPORT lub przepisać je ręcznie do nowego roku.
 
Pytanie
Witam , czy jest mozliwosc zeby program sam pobieral z internetu biezace kursy walut czy trzeba je wprowadzac recznie?
Odpowiedz
Nie trzeba kursów walut wprowadzać ręcznie, na naszej stronie internetowej codziennie jest aktualizowany plik z kursami. Poniżej podaje link do strony pobierania. http://www.grafsoft.com.pl/index.php/id/8
 
Pytanie
Pracownik otrzymał wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, po zakończeniu umowy zawarto z nim umowę zlecenie. W trakcie przygotowania PIT 11, generują cię dwie oddzielne deklaracje PIT 11, po exporcie do e-deklaracji widoczne jest tylko jedna deklaracja.
Odpowiedz
Nie należy dopisywać pracownika w dwóch osobnych zapisać, powinien być dopisany tylko raz z typem pracownik /zleceniobiorca. W sytuacji gdy jest dopisany dwa razy, program takie zapisy traktuje jako dwa różnych pracowników, dlatego tworzy odrębne PIT-11. W takiej sytuacji należy określić jeden zapis dla pracownika drugi unieaktywnić i dopisać na nowo listy płac lub umowy, w zależności który zapis pozostaje aktywny a który nie.
 
Pytanie
Po zrobieniu PIT 4R nie genuruje się dokument elektroniczny aby go można było wysłać z zakładki e-Deklaracje. PIT-11 generuje i można wysłać stosując podpis elektroniczny (nie działa poprzez wpisanie przychodu z roku 2021).
Odpowiedz
Eksport deklaracji PIT-4R został dodany w wersji 2024.01. Jeśli chodzi o podpis wysyłanych deklaracji, w roku 2024 należy podpisać je przychodem z roku 2022.
 
Pytanie
Witam proszę o pomoc w sprawie wydrukowania potwierdzenia przesłania dokumentu do urzędu skarbowego UPO . Sporządziłam i wysłałam PIT-11 pobrałam potwierdzenie ale nie umiem wydrukować
Odpowiedz
UPO do wysłanych deklaracji, drukujemy poprzez funkcję CZYTAJ UPO znajdującej się na tym samym poziomie co wysyłka ADMINISTRATOR – E DEKLARACJE.
 
Pytanie
jak mogę zrobić eksport pliku JPK_FA z buchaltera i wysłać ten plik do drugiego biura, które chce zaciągnąć plik z wystawionymi fakturami sprzedaży do swoich programów księgowych, niekoniecznie buchalter. ? Eksport w buchalterze zrobiłam, ale nigdzie mi się nie zapisał abym dalej mogła jego wysłać np. mailem
Odpowiedz
Po eksporcie plik JPK_FA zapisuje się na dysku w podkatalogu firmy z której był eksportowany, z tego poziomu można załączyć go do wiadomości e-mail.
 
Pytanie
Nie mogę sporządzić umowy zlecenia. Program przy zleceniu nie widzi kartoteki pracowników
Odpowiedz
Pracownik na umowie zlecenie powinien w danych osobowych w pierwszym polu mieć ustawiony status ZLECENIOBIORCA jeśli ma PRACOWNIK nie będzie widoczny przy dopisaniu umowy.
 
Pytanie
mam kolejny problem z PIT11. W trakcie 2023 osoba pracowała zarówno na umowę o pracę jak i na umowę zlecenie z różnymi kodami ubezpieczenia. Program nie robi jednego PIT11 ZA 2023. We wcześniejszych latach mogłam to wprowadzić ręcznie, poprawiając wygenerowany PIT. Teraz program mi na to nie pozwala. Jak mam zrobić prawidłowy PIT11?
Odpowiedz
Nie należy dopisywać pracownika w dwóch osobnych zapisać, powinien być dopisany tylko raz z typem pracownik /zleceniobiorca. W sytuacji gdy jest dopisany dwa razy, program takie zapisy traktuje jako dwa różnych pracowników, dlatego tworzy odrębne PIT-11. W takiej sytuacji należy określić jeden zapis dla pracownika drugi unieaktywnić i dopisać na nowo listy płac lub umowy, w zależności który zapis pozostaje aktywny a który nie.
 
Pytanie
Chciałam zapytać czy po aktualizacji zmieniły się podstawy w administratorze ale w we wspólniku musimy je zmieniać w każdej firmie u każdego właściciela indywidualnie ręcznie?
Odpowiedz
Podstawy wpisane w parametrach płacowych oraz w opcjach podatków są ogólne dla całego programu. Są pobierane w każdym katalogu podatnika o ile w danych wspólnika nie jest zaznaczone inaczej. Istotne jest pole w danych wspólnika “ czy minimalne składki dla ZUS” ustawienie T powoduje pobieranie podstaw ogólnych ustawienie N powoduje pobieranie podstaw wpisanych poniżej. Z ustawienia N najczęściej służy do obliczeń w przypadku gdy podstawy są inne niż ogólne, np. w przypadku małego Zus’u
 
Pytanie
Muszę zrobić korektę VAT UE za VI,VII.IX. miesiąc teraz dostałam dokumenty na WNT wcześniej nie było tych firm , kombinuję i nie mogę dojść jak mam to zrobić.
Odpowiedz
Przede wszystkim deklaracja musi być w takim stanie w jakim została złożona. Jeśli kontrahenci znajdujący się na dodatkowych fakturach nie byli wykazani w złożonej deklaracji, należy bezpośrednio w VAT-UE poprzez funkcję DOPISZ dopisać kontrahenta w danym okresie z kwotą zero, następnie poprzez funkcję KORYGUJ wpisać kwotę ( jeśli dokumentów dla jednego kontrahenta jest więcej za dany okres, wpisujemy łączną kwotę)
 
Pytanie
Witam, jak w Buchalterze można sobie poradzić z limitem 200.000 zł przy ryczałcie u małżonków – art. 12 ust. 13 w zw. z ust. 6 ustawy o ryczałcie?
Odpowiedz
W takiej sytuacji należy w danych wspólnika w polu “rozliczenie ryczałtu od najmu prywatnego z małżonkiem” ustawić T, wówczas program sam będzie pilnował limitu 200 000 zł.
 
Pytanie
Wchodzę do Ewidencji, dalej Menu cd, mam VAT EU. Chcę za m-c grudzień 2023r. wygenerować dokument ,naciskam "GENERUJ" i wyświetla się komunikat "Czy chcesz wydrukować pustą informację VAT UE"
Odpowiedz
Po uruchomieniu GENERUJ na dole ekranu pojawia się pasek z proponowanym numerem miesiąca. W polu tym należy wpisać miesiąc, za który chcemy wygenerować deklarację, prawdopodobnie to pole Państwo zatwierdzili bez zmiany i program generuje pustą deklarację dla miesiąca który pojawił się proponowany.
 
Pytanie
Witam, po aktualizacji Buchatlera nieprawidłwoe są dane dot. dni wolnych, miesięcznego wymiaru godzin, lizby dni. Jaki plik należy obrać, by to uaktualnić?
Odpowiedz
Tabela dni wolnych znajduje się w pliku: b5dnwo.dbf, plik należy zapisać do głównego katalogu Buchaltera Wymiar czasu pracy znajduje się w pliku b5pazr24.dbf, plik należy przekopiować do podkatalogów firm.
 
Pytanie
Gdzie mogę znaleźć formularz PIT-8AR (do wynagrodzeń z umowy zlecenie do 200 PLN - tzw. ryczałt? )
Odpowiedz
PIT-8AR znajduje się na poziomie UMOWY – PIT-R, na tym poziomie jest zarówno funkcja dopisania jak i eksportu deklaracji.
 
Pytanie
czy będzie na dniach jeszcze jakaś aktualizacja? Ponieważ w niektórych przypadkach, podczas generowania pit-11, druk się rozjeżdża i nie pobiera się schemat samego druku jak w pozostałych firmach.
Odpowiedz
Proszę sprawdzić w parametrach wydruku deklaracji w pole “ czy na oryginalnym formularzu” najprawdopodobniej macie Państwo ustawiona T, proszę zmienić na N.
 
Pytanie
Dzień dobry mam pytanie czy w programie Buchaltera można wystawić fakturę w dwóch walutach PLN i Euro wystawiłam fakturę w EURO a na wydruku jest w PLN jak wstawić VAT w złotych może nie można ?
Odpowiedz
Po wystawieniu faktury w walucie, w sytuacji gdy chcemy aby na wydruku była waluta plus PLN, przy wydruku w parametrach wydruku w polu “kwoty w” należy wybrać “ WALUTA + ZŁOTE”
 
Pytanie
czy dostanę aktualizację z parametrami /lista płac – dni, godziny/? Mam wersję 2024.02.00
Odpowiedz
Parametry płacowe były dołączone do aktualizacji 2024.00, jeśli tej wersji Pani nie instalowała można pobrać plik b5papl24.dbf z naszej strony i zapisać do głównego katalogu Buchaltera. Plik z wymiarem czasu pracy również można pobrać z naszej strony jest b5pazr24.dbf, ten plik należy zapisać do podkatalogów firm.
 
Pytanie
korzystam z Państwa programu Buchalter Win. Chciałabym się dowiedzieć, z którego miejsca w programie druk Pit4R pobiera datę urodzenia podatnika? Pytam, bo wysłałam do US deklarację, i dzwoniono że mam zrobić korektę- a jak próbuję ją wygenerować to w dalszym ciągu data ta nie jest uzupełniona.
Odpowiedz
Dane podatnika pobierane są z poziomu ADMINISTRATOR – PODATNIK, data urodzenia znajduje się w części przeznaczonej dla osoby fizycznej.
 
Pytanie
w nowym roku 2024 po prowadzaniu faktury sprzedaży nie można zmodyfikować typu dostawy. Jest to kłopotliwe, gdyż trzeba ją usunąć i wprowadzić ponownie.
Odpowiedz
Typ dostawy lub typ nabycia można zmienić przy pomocy klawiszy CTRL + T .
 
Pytanie
mamy kłopoty z rozliczeniem wystawionych faktur do paragonu, ponieważ po aktualizacjach w 2024 ta możliwość znikła z modułu sprzedaży a pojawiła się w module sprzedaż pomocnicza i dokonując wprowadzenia jej (faktury do paragonu) nie widać jej w JPK_VAT... jak to powinno to być ??
Odpowiedz
Faktury do paragonu wprowadzone do sprzedaży pomocniczej, są przenoszona do pliku JPK_VAT na tych samych zasadach jak faktury wprowadzane wcześniej do sprzedaży głównej. Są wykazywane w części ewidencyjnej pliku z oznaczeniem FP.
 
Pytanie
Czyli import faktur sprzedażowych mam robić do sprzedaży pomocniczej i dopiero tam weryfikować?
Odpowiedz
Jeśli importujecie Państwo dokumenty z pliku JPK_FA przy imporcie w sprzedaży pomocniczej program zaimportuje wszystkie dokumenty jako do paragonu.
 
Pytanie
Gdzie jest umieszczona sprzedaż pomocnicza?
Odpowiedz
Sprzedaż pomocnicza znajduje się na tym samym poziomie w ewidencjach co zwykła sprzedaż i zakupy.
 
Pytanie
jak spakować rejestr sprzedaży za dany miesiąc, żeby można było wysłać go mailem i następnie importować do Kpir Asseco wapro.
Odpowiedz
Z Buchaltera można wykonać eksport dokumentów sprzedaży do pliku JPK_FA w formacie xml. Plik zapisuje się na dysku w podkatalogu firmy, z której eksport był wykonany. W sprawie importu dokumentów do programu Asseco wapro proszę skontaktować się z jego użytkownikiem bądź producentem, nie posiadamy informacji na temat struktury polików importowanych do tego programu.
 
Pytanie
Proszę o wyjaśnienie dlaczego nie ma stawki VAT odwrotne obciążenie dla usług wykonywanych na terenie UE
Odpowiedz
W przypadku sprzedaży usługi UE, podczas wprowadzania dokumentu należy wybrać typ dostawy “UE-usługi”, dla tego typu dostawy stawka VAT ustawi się automatycznie jako NIE PODLEGA i na wydruku faktury będzie dodany zapis “odwrotne obciążenie”
 
Pytanie
proszę o informację, jak wyliczyć podstawę składki zdrowotnej w przypadku zmiany formy opodatkowania z zasad ogólnych w 2023 na podatek liniowy w 2024. Pokazuje się komunikat “ brak danych”.
Odpowiedz
Komunikat o braku danych przy obliczaniu zaliczki jest informacją o braku danych w księdze, nie ma wpływu na obliczenie podstawy do składki zdrowotnej, należy zatwierdzić go enterem i przejść dalej.
 
Pytanie
podczas próby pobrania UPO pojawia nam się komunikat w programie o błędzie 403 - dokument nie podpisany. Certyfikat podpisu oczywiście jest w systemie i jest on aktualny. System na stacji roboczej to Windows 10 natomiast sam program znajduje się na serwerze z systemem Windows Server 2019 gdzie jest udostępniony folder z programem. Gdzie szukać błędu w tej sytuacji?
Odpowiedz
Poza instalacją w systemie, certyfikat musi być pobrany w programie na poziomie ADMINISTRATOR – JPK LUB E-DEKLARACJA – CERTYFIKAT – POBIERZ CERTYFIKAT, czy jest pobrany najnowszy można sprawdzić również na tym poziomie wchodząc w CERTYFIKAT – INFO.
 
Pytanie
Chodzi o import ZUS do ZUS PUE. KARTOTEKI - PŁACE - ZUS - tam sobie raporty ZUS i zrobię export, zapisuje się w głównym katalogu podatnika. Na ZUS PUE zrobię sobie IMPORT KEDU i jest wszystko OK. Wszystkich pracowników mi przenosi tak jak trzeba. Ale jak zrobić aby i podatnik/płatnik "wskoczył"??? Bo ajk zrobie z podatnika-zus export raportu to nic nie daje
Odpowiedz
Jeśli pracodawca rozlicza się z pracownikami, należy dokonać odpowiednich ustawień w dwóch miejscach w programie. W danych wspólnika na str. 2 w polu “ czy rozliczać z pracownikami “ na T, oraz w parametrach płacowych na str. 3 w polu “ czy dołączyć składki właściciela do deklaracji ZUS pracowników “ również na T. Jeśli ZUS’y mieliście Państwo obliczone przez zmianą ustawień, proszę je usunąć zarówno z poziomu podatków jak i kartotek oraz na nowo je utworzyć.
 
Pytanie
Dzień dobry, pytanie pewnie błahe ale nie mogę znaleźć odpowiedzi. Od lutego zatrudniam nową osobę, będzie ona pracowała na Buchalterze jako odrębny użytkownik. Dodałam takiego użytkownika, zaznaczyłam jakich Klientów będzie "widział" a jak wchodzi do programu na swój profil to i tak widzi wszystkich Klientów. Czy jest jakaś instrukcja dodawania żytkowników?
Odpowiedz
Musi Pani wejść do Buchaltera jako tzw. SZEF, czyli osoba zakładająca wszystkim hasła i ustalająca dostęp, następnie przejść do "Hasła" i podświetlić osobę, o którą chodzi. Kolejny krok to wejście w "Katalogi" (też tutaj w Haśle) i dopisać te, do których dana osoba może mieć dostęp. Potem trzeba ustawić jeszcze w Dostępie "Katalogi" na N (NIE), ale też, gdy ta osoba jest podświetlona.
 
Pytanie
Dzień dobry,proszę o informację w jaki sposób w Buchalterze wygenerować korektę PIT-11 (zmiana adresu pracownika). Do US został wysłany PIT z nieuaktualnionymi danymi.
Odpowiedz
Po naniesieniu zmian w danych pracownika, korektę należy wykonać poprzez dopisanie kolejnej deklaracji za pomocą funkcji DOPISZ na poziomie PRACOWNICY - PIT-11
 
Pytanie
proszę o informację, czy konieczne jest instalowanie wszystkich kolejnych aktualizacji Buchaltera? Czy pominięcie jednej z nich spowoduje jakieś zakłócenia lub późniejszy brak poprawek w programie z tej pominiętej wersji?
Odpowiedz
Nie zawsze jest wskazane pomijanie instalacji wszystkich aktualizacji, ponieważ każda aktualizacja zawiera inne zmiany, szczególnie na początku roku gdy dodajemy pliki które muszą znaleźć się w programie. Czasem taka możliwość jest, ale wtedy lepiej się z nami skontaktować poinformować na jakiej wersji Państwo pracują i ile zostało pominiętych aktualizacji.
 
Pytanie
Dzień dobry, wystawiona faktura poza kraj nie zawiera adnotacji "odwrotne obciążenie". Wydaje mi się, że we wcześniejszych wersjach BUCHALTERA program dodawał automatycznie ten dopisek.
Odpowiedz
Faktura z typem dostawy POZA KRAJEM nie będzie zawierała adnotacji “ odwrotne obciążenie” taki dopisek jest tylko w przypadku wprowadzenia faktury dla sprzedaży usług UE.
 
Pytanie
dzien dobry, jak mam wprowadzic fakture do ewidencji sprzedazy eksport usług UE?
Odpowiedz
W przypadku sprzedaży usługi UE, podczas wprowadzania dokumentu należy wybrać typ dostawy “UE-usługi”, dla tego typu dostawy stawka VAT ustawi się automatycznie jako NIE PODLEGA i na wydruku faktury będzie dodany zapis “odwrotne obciążenie”
 
Pytanie
W PIT-8AR za 2023 rok nie przenoszą się dane do pozycji ,,podatek do wpłaty do urzędu skarbowego za poszczególne miesiące''.
Odpowiedz
Jeśli w miesięcznych zaliczkach pole "do wpłaty" jest uzupełnione, kwoty przenoszą się odpowiednio do części E do poz. od 479 do 490.
 
Pytanie
Jestem użytkownikiem programu Buchalter. Proszę o odblokowanie możliwości wpisania daty listy płac w miesiącu następnym za miesiąc poprzedni, np. za styczeń 2024 lista płac i wypłata wynagrodzenia 05 luty 2024
Odpowiedz
W przypadku gdy pensja jest wypłacana do 10 następnego miesiąca, np. w lutym za styczeń, należy dopisać listę za luty z datą wypłaty 05.02,24 , natomiast w składnikach pensji zakres dat podać 01.01.24 do 31.01.24.
 
Pytanie
mam pracowników młodocianych i zawsze błędnie program liczył mi składkę zdrowotną, która była zerowa. Od września 2023r. podniesiono wynagrodzenie pracownikom młodocianym i w wynagrodzeniach pojawia się kwota składki, ale w programie liczona jest jako 9%, a powinna być obniżona do wysokości zaliczki według wyliczeń na 31.12.2021. Nie wiem, co zaznaczyć w danych pracownika. Korzysta z ulgi do 26 roku życia, więc jak to się ma do kosztów uzyskania i kwoty zmniejszającej podatek? Pit-2 nie obowiązkowy przy uldze dla młodych, a tu trzeba koszty i kwotę przy wyliczeniu hipotetycznej zaliczki...
Odpowiedz
W przypadku młodego pracownika, ustawienia powinny być takie same jak w przypadku zwykłego pracownika, chodzi o ustawienie kwoty wolnej oraz kosztów uzyskania. Te informacje są niezbędne do poprawnego obliczenia składki zdrowotnej i ograniczenia jej do wysokości hipotetycznej zaliczki.
 
Pytanie
muszę wystawić duplikat faktury. Prosze o pomoc w wystawieniu faktury.Jak mam to zrobić. Dziękuję i pozdrawiam
Odpowiedz
Nie wystawia się dodatkowego dokumentu jako duplikat, trzeba go wydrukować tzn, ustawia się Pani na wcześniej wprowadzonym dokumencie i drukujemy poprzez DRUKUJ – DUPLIKAT.
 
Pytanie
Bardzo prosze o pomoc w sprawie ustawienia programu dot wystawiania faktur Vat. bo nie stety ale nie udalo mi sie tego ustawic. Na frze Vat drukuje sie tylko data wykonania uslugi Brak daty jej wystawienia. Gdzie nalezy to ustawic .W roku ubieglym bylo wszystko OK.Bardzo prosze o pilna odpowiedz.Dziekuje serdecznie.
Odpowiedz
Proszę sprawdzić w parametrach wydruku faktury jak jest ustawione pole “ górny margines” być może jest wpisana za mała wartość, proszę ją zwiększyć np. do 12 mm.
 
Pytanie
Czy może Nam Pani wytłumaczyć jak zaksięgować fakturę na sprzedaż towaru zagranicę? Rozumiem typ dostawy- WDT ale jaka stawka? W naszym mniemaniu jest to stawka - zerowa-eksport , która jest wygaszona. Przez poprzednie lata zawsze używana była ta stawka, a teraz nagle dlaczego jest wygaszona?
Odpowiedz
Dla dostaw WDT stawka VAT obecnie jest automatycznie ustawiona ZEROWA i taka jest poprawna. To że wcześniej była zerowa – eksport w tej chwili nie ma znaczenia. Najważniejsze przy wprowadzaniu dokumentów jest wybranie odpowiedniego typu dostawy, wg niego program sam wie jaką stawkę ma przyporządkować i gdzie dany dokument umieścić w pliku JPK_VAT-7.
 
Pytanie
mam pytanie jak prawidłowo wyliczyć składkę zus za styczeń 2024? Obliczyłam dochód za grudzień z nieuwzględnieniem remanentu w styczniu obliczając składkę zdrowotną pojawia się pytanie czy uwzględnić remanent przy obliczaniu składki zdrowotnej za grudzień 2023? co powinnam zaznaczyć???
Odpowiedz
Jeśli uwzględniacie Państwo różnice remanentowe na pytanie czy uwzględnić remanent należy odpowiedzieć Tak, ważne jest jednak poprawne uzupełnienie tabeli remanentowej w roku 2023. Jeśli w takcie roku nie wystąpił remanent a jest tylko początkowy i końcowy, remanent początkowy należy przepisać od stycznia do listopada.
 
Pytanie
Prośba. Proszę o pomoc i wyjaśnienie jak mam wysłać PIT4R, w ubiegłych latach nie miałem problemu. PIt4R oblicza i drukuję a nie wiem jak wysłać elektoniocznie. Pozdrawiam
Odpowiedz
Funkcja eksportu znajduje się na tym samym poziomie co wydruk deklaracji, czyli PŁACE - LISTA - PIT. Po uruchomieniu eksportu, pojawia się okno z do uzupełnienia celu złożenia formularza oraz wyjaśnienia ewentualnej różnicy pomiędzy kwota podatku pobranego i wpłaconego. Po zatwierdzenie tego okna pojawi się kolejne okno z nazwa pliku, okno to należy zatwierdzić klawiszem enter. Po wykonaniu eksportu zapis do wysyłki będzie widoczny na poziomie ADMINISTRATOR - E -DEKLARACJE.
 
Pytanie
Witam, jedna z naszych firm transportowych zatrudnia kierowców w transporcie międzynarodowym i chce wypłacać zwrot kosztów sanitariatów. Czy program daje możliwość wprowadzenia takiego składnika na listę płac? Zwrot kosztów za sanitariaty stanowi przychód zwolniony od podatku. Korzysta także ze zwolnienia ze składek ZUS ale tylko jeśli wynagrodzenie jest wyższe niż przeciętne
Odpowiedz
W celu uwzględnienia kosztów związanych z sanitariatami należy dopisać dodatkowy składnik Dxxx z kolejnym wolnym numerem i ustawić go jako nieopodatkowany. Na Tak ustawiamy tylko podlega społecznym i do wypłaty.
 
Pytanie
dniem 31-01-2024 roku pracownik odszedł na emeryturę. Ponieważ odprawa emerytalna miała być wypłacana pracownikowi przed otrzymaniem emerytury, pracownik złożył wniosek o zwolnienie jej z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Naszym zdaniem odprawa ta powinna być uwidoczniona w PIT-11 w poz. 114 i 115 Jaki powinienem wybrać składnik wynagrodzenia by tak było, bo na razie mam z tym problem
Odpowiedz
Tylko przychody uzyskane po osiągnięciu wieku emerytalnego są wykazywane w PIT-11 w poz. 114 / 115, program sprawdza datę urodzenia pracownika oraz ustawienie w jego danych czy korzysta z ulgi dla pracujących seniorów
 
Pytanie
Dzień dobry. Proszę o pomoc - w jaki sposób wpisać w ewidencji dokument wew. dot. zmiany przeznaczenia towaru ( środka trwałego ) w okresie 5 letnim. Powinnam w styczniu 2024, w pozycji 44 deklaracji vat wykazać kwotę 621 zł. Jak to ująć w JKPu?
Odpowiedz
W takim wypadku w poz. 44 kwotę należy wpisać ręcznie przy dopisaniu JPK_VAT, nie przeprowadza się takiego zapisu przez ewidencje.
 
Pytanie
mam pytanie odnośnie eksportu/wydruku PITów-11. Czy jest możliwości wydrukowania/eksportu zbiorczego PITów-11 do formatu .pdf, czy może istnieje opcja konwersja PITów-11 w formacie .xml do .pdf lecz zbiorczo.
Odpowiedz
Nie ma możliwości wykonania zbiorczego wydruku deklaracji PIT-11, tylko pojedynczo. Jeśli chodzi o eksport, można użyć funkcji GENERUJ zamiast DOPISZ wówczas program za jednym razem wygeneruje dla wszystkich pracowników deklaracje i wykona ich eksport. Jeśli zostały już dopisane pojedynczo poprzez funkcje DOPISZ, eksport również należy wykonać pojedynczo.
 
Pytanie
Dzień dobry, kupiliśmy w styczniu od Państwa aktualizacje programu Buchalter WIN: 2024. Od ubiegłego czwartku mamy jednak problem z poprawnym działaniem programu. "Znikneła" nam cała baza kontrahentów. Zgłaszamy problem dopiero teraz, gdyż osoba pracująca na tym programie była na zwolnieniu chorobowym. Zmieniając w opcjach ogólnych dane na poprzedni rok, sytuacja jest taka sama. Bardzo prosimy o szybki kontakt, gdyż nie mamy pewności czy to nie wpływa na poprawne wystawianie faktur
Odpowiedz
Proszę sprawdzić czy jest coś wpisane w opcjach głównych programu w polu “ katalog wspólnej kartoteki kontrahentów” jesli jest a z bazy wspólnej Państwo nie korzystacie proszę usunąć, ponieważ w takim wypadku w tym polu nie powinno być nic wpisane.
 
Pytanie
Pracuję na Państwa programie BuchWin od wielu lat (774-101-43-06, nr. licencji 5471), do tej pory byłem płatnikiem VAT a obecnie od stycznia 2024r. jestem zwolniony podmiotowo. Jakie zmiany powinienem wprowadzić w programie które to zwolnienie uwzględniają.
Odpowiedz
W przypadku zwolnienia z VAT jedyna zmiana w programie dotyczy ustawień w opcjach ewidencji dla wystawianych faktur. Ustawień dotyczących samego księgowania do KPiR nie ma. Nie ma też innej wersji Buchaltera dla podatników zwolnionych.
 
Pytanie
Czy można pobierać import faktur sprzedaży z programu Optima do programu Buchalter? Jeżeli tak, to w jaki sposób można wczytać faktury sprzedaży do ewidencji sprzedaży?
Odpowiedz
Do programu Buchalter można zaimportować dokumenty sprzedaży z pliku JPK_FA w formacie xml. Jeśli wspomniany przez Państwa program ma możliwość tworzenia takich polików, po ich uzyskaniu import znajduje się na poziomie SPRZEDAŻ- MENU – JPK_FA – JPK_FA import.
 
Pytanie
klient potrzebuje dla banku wydruk KPiR za 2023r - ma być to wydruk z min. 8 kolumnami - w naszym standardowym wydruku jest to 5 kolumn - jak można wydrukować bardziej rozbudowaną KPiR?
Odpowiedz
Wydruk roczny księgi z programu posiada 17 kolumn, znajduje się na poziomie KSIĘGA – DRUKUJ – ROCZNY, być może wykonujecie Państwo inny wydruk.
 
Pytanie
przy dodawaniu faktury zaliczkowej (sprzedaż) nie uwzględnia tej faktury w deklaracji VAT. Również na wydruku ewidencji sprzedaży pomocniczej nie ma pozycji dotyczącej kwoty VAT. Faktury zaliczkowe powinny być ujmowane w deklaracji VAT ponieważ od zaliczki należy zapłacić VAT.
Odpowiedz
Podczas wprowadzania faktury bardzo ważne jest uzupełnienie w części opisowej dokumentu pól“ czy zapłacono”‘ oraz “kwota zapłacona”. Na podstawie tych informacji program oblicza netto i vat i odpowiednio przenosi je do JPK_VAT.
 
Pytanie
W grudniu 2023 r. zaewidencjonowałem fakturę, w której zaznaczyłem rozliczenie VAT z datą styczeń 2024. W styczniu nie mam nigdzie ujętego tego zapisu. Proszę o informację jak ująć taką fakturę, żeby rozliczenie VAT pojawiło się w styczniu?
Odpowiedz
Faktury wprowadzone w roku ubiegłym z datą rozliczenia VAT styczniową należy przenieść do roku 2024, albo poprzez ich dopisanie, albo można skorzystać z opcji eksportu w roku 2023 ustawiając zakres wg daty rozliczenia VAT i zaimportować je do roku 2024.
 
Pytanie
Witam w panelu sprzedaż pomocniczej nie można zmienić nazwy faktura proforma na refaktura . Po wydrukowaniu tej faktury -jest z napisem FAKTURA PROFORMA ,a wiadomo gdy najemca otrzyma fakturę z napisem proforma -to wie ,że to nie jest u niego dowód do księgowania.
Odpowiedz
Zmiany nazwy drukowanej może Pani dokonać w opcjach ewidencji czyli EWIDENCJE – OPCJE, są one wspólne dla obu sprzedaży.
 
Pytanie
Jak mogę zmienić podstawę do ubezpieczeń, zachowując jednocześnie kwotę brutto?
Odpowiedz
W przypadku przekroczenia maksymalnej podstawy składek dla osoby na umowie zlecenie, odpowiednich ustawień należy dokonać w danych pracownika na str. 3 w części DANE DLA ZUS.
 
Pytanie
Dzień dobry, zwracam się z prośbą o udzielenie informacji jak w roku 2024 wprowadzamy fakturę RR w rejestrze sprzedaży.
Odpowiedz
Faktury RR nie wprowadza się do ewidencji sprzedaży, taki dokument należy wprowadzić w ewidencji zakupów.
 
Pytanie
Mamy wykupionego BUCHALTERA w firmie. Proszę o informację, czy do programu będzie osobno podłączony KSEF do użytku firmowego czy jest to program zewnętrzny Ministerstwa Finansów i to od nich będzie zależało, który program trzeba będzie zainstalować i użytkować w momencie kiedy KSEF wejdzie w życie? Będę wdzięczna za informację zwrotną.
Odpowiedz
Obsługa KSeF będzie dodana do programu, jak dokładnie będzie to wyglądało, nie jesteśmy w stanie powiedzieć, ponieważ prace na tą chwilę zostały wstrzymane z uwagi na odłożenie terminu wejścia w życie przez Ministerstwo. Jak tylko pojawią się nowe wytyczne prace będą wznowione.
 
Pytanie
potrzebuje wiedzieć gdzie znajdę w programie Buchalter Win metodę kasową aby rozliczać poprawnie ?? bardzo bym prosiła o informacje gdzie znaleźć co ustawić aby była ta możliwość ?? obecnie nie mogę tego znaleźć..
Odpowiedz
W przypadku gdy podatnik rozlicza się wg. metody kasowej należy w opcjach ewidencji na str. 3 w polu “ Rozliczać VAT metoda kasową” ustawić na T, oraz wprowadzając fakturę do ewidencji sprzedaży wybrać “FAKTURA MAŁY PODATNIK”
 
Pytanie
mamy problem z importem pracowników ukraińskich bez pesel
Odpowiedz
Dla pracowników zagranicznych nie posiadających numeru PESEL identyfikator powinien wybrany 3. paszport zagraniczny. Numer identyfikatora powinien być powtórzony w dwóch miejscach w polach: “seria, nr dow. lub paszportu polskiego’ “zagr.nr. identyfikacyjny”
 
Pytanie
Mam problem z tym, że uciekły wszelkie moje ustawienia do wydruków (listy płac, wykaz środków trwałych, rejestr zakupów, sprzedaży, itd.) W jednej chwili wszystkie ustawione przeze mnie parametry zniknęły. Przenosiłam je z roku na rok bez problemu. Nadmieniam, że jak wchodzę w poprzednie lata, też moich ustawień brakuje. Czy można to w jakiś sposób cofnąć i odzyskać moje parametry wydruków?
Odpowiedz
Proszę sprawdzić w opcjach głównych programu co jest ustawione w polu “ osobne ustawienia wydruków dla form” być może przez pomyłkę wstawiliście Państwo TAK, jeśli tak jest proszę zmienić na NIE i sprawdzić czy ustawienia powrócą.
 
Pytanie
Jak wysłać PIT36L z Buchaltera
Odpowiedz
Pit 36-L można dopisać na poziomie PODATKI - PIT-L - PIT-36L. po dopisaniu i wykonaniu eksportu deklaracji, wysyłka znajduje się na poziomie ADMINISTRATOR - E-DEKLARACJE.
 
Pytanie
Klient zapytał, czy jest możliwość wygenerowanie pliku JPK_V7M z poziomu Buchaltera.
Odpowiedz
Jak najbardziej plik JPK_VAT-7M generuje się z poziomu PODATKI – VAT – JPK_VAT-7 to czy jest to rozliczenie miesięczne “M” czy kwartalne “K” decyduje ustawienie w opcjach podatków.
 
Pytanie
prowadzę biuro rachunkowe nr licencji 6847 i 13111. Mam do rozliczenia panią która rozlicza się jako matka samotna + dwoje dzieci Działalność prowadziła część roku i brakuje jej podatku ( była strata ) oraz składek na ubezpieczenie społeczne. Jak w dziale M w PIT-36 dopisać zapłacone składki zdrowotne aby była możliwość w pełni skorzystać z ulgi na dzieci.
Odpowiedz
Przede wszystkim musi być poprawnie dopisany załącznik PIT/O do deklaracji. W sytuacji gdy nie ma podatku do odliczenia ulgi w załączniku PIT/O w polu części C. należy wyzerować kwotę odliczenia, lub gdy występuje część podatku do odliczenia kwotę możliwego odliczenia. Przy wystąpieniu komunikatu o niezgodności po zatwierdzeniu chęci modyfikacji program automatycznie przekieruj do załącznika, na dole okna będzie podpowiedź z kwota możliwego odliczenia. Po poprawnie wypełnieniu załączniku, część M w deklaracji będzie aktywna i będzie można wpisać sumę zapłaconych składek.
 
Pytanie
Jak w programie Buchalter zaewidencjonować fakturę procedura marży – towar używany?
Odpowiedz
Faktura marża jest dostępna w ewidencji sprzedaży, po uruchomieniu funkcji DOPISZ znajduje się pod pozycją 3. FAKTURA marża, procedurę marży można wybrać podczas dopisania dokumentu w części opisowej, lub na stałe ustawić w opcjach ewidencji.
 
Pytanie
Czy da się wspólnie rozliczyć 2 małżonków prowadzących działalność gospodarczą posiadających kartoteki w buchalterze?
Odpowiedz
Można jak najbardziej, najlepiej PIT-36 dopisać w katalogu małżonka który rozlicza się jako podatnik. Tyle, że dane małżonka, jego przychody i koszty oraz odliczenia i zaliczki trzeba wpisać ręcznie.
 
Pytanie
proszę o pomoc w skonfigurowaniu składnika wynagrodzenia pracownika. Chodzi o składkę na ubezpieczenie grupowe, które w całości finansowane jest przez pracodawcę i stanowi w związku z tym przychód dla pracownika. Z góry dziękuję.
Odpowiedz
W takim wypadku należy dopisać składnik z kodem D z kolejnym wolnym numerem, odpowiednio ustawiając, czy jest opodatkowany oraz czy jest oskładkowany, zaznaczając że nie jest wypłacany.
 
Pytanie
Mam problem z wydrukami paragonów. Mimo tego, że w opcjach drukarki fiskalnej mam zaznaczone "Drukuj NIP na paragonie" i podczas wypisywania paragonu wprowadzam ten numer NIP to i tak nie pojawia się on na wydruku. Wychodzi zwykły paragon, ale nie ma na nim nigdzie NIPu klienta. Drukarka to BONO online.
Odpowiedz
W programie na poziomie DETAL – DRUKARKI - OPCJE należy ustawić dla pola: - Czy drukować nip nabywcy T - Komunikacja przez nowy protokół Posnet T
 
Pytanie
przedsiębiorca zatrudnia na umowę o pracę swojego współmałżonka. Jak należy taką osobę dodać do rejestru pracowników?
Odpowiedz
Dopisujemy do bazy pracowników jak zwykłego pracownika, tyle, że z kodem osoby współpracującej 051100. Przy wprowadzaniu listy płac program nie naliczy wówczas składek na ubezpieczenia, składki będą dodane do składek wspólnika, oczywiście osoba ta musi być również dopisana jako współpracownik na poziomie PODATKI – WSPÓLNIK – WSPÓŁPRACOWNIK.
 
Pytanie
wystawiłam z programu fakturę proforma w imieniu podatnika na 1/2 zapłaty . Otrzymał przelew wystawiłam fakturę zaliczkową do proformy. Gdy zakończy pracę bo to stolarz -robi meble pod zabudowę, trzeba będzie wystawić fakturę końcową, ale tak ,żeby uwzględniła fakturę zaliczkową zapłaconą, Jak mam to zrobić ??
Odpowiedz
Do faktury zaliczkowej wystawionej w sprzedaży pomocniczej, fakturę końcową wystawia się na poziomie sprzedaży głównej poprzez funkcję DODAJ – KOŃCOWA
 
Pytanie
Program nie przenosi w KEDU, narastająco sumy przychodów od początku roku do deklaracji DRA
Odpowiedz
Najprawdopodobniej ZUS obliczacie Państwo poprzez funkcje DOPISZ na poziomie PODATKI - ZUS, od roku 2022 nie należy oblicza ZUS z tego poziomu. ZUS jest liczony po obliczeniu zaliczek na podatek dochodowych PODATKI – PIT/PITL/RYCZAŁT, po ich obliczeniu składki automatycznie zostaną zapisane i będą widoczne na poziomie PODATKI - ZUS.
 
Pytanie
Otrzymałam od Państwa aktualizację programu (wersja 2024.06) W opisie wprowadzonych zmian jest wzmianka o WDT i wewnątrzwspólnotowych usługach. podobno umożliwiono zmianę typu dostawy w pozycja faktury. Proszę o możliwie dokładne opisanie jak mam to zrobić na jednej fakturze, gdy występuje WDT i świadczenie usług, żeby prawidłowo przerzucało do jpk. Bardzo proszę o pilną pomoc bo muszę dokonać poprawki w ewidencji za marzec. Z góry dziękuję.
Odpowiedz
W sytuacji gdy na jednym dokumencie znajdują się pozycje dla wewnątrzwspólnotowej dostawy oraz dla wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług, pozycje musza mieć ustawioną odpowiednią dostawę w pozycjach, dla dostawy WDT, natomiast dla usług UE-usługa. Zmiany pola “dostawa” dokonujemy poprzez ustawienie się w polu “dostawa” i wciśnięcie klawisza F4.
 
Pytanie
mam problem z buchalterem przy wyliczaniu zaliczki na podatek dochodowy (PIT-36L) po zmianie w KPIR przychodu za 04/2023. A mianowicie pomimo ponownego podsumowania KPIR przy wyliczaniu zaliczki za 12/2023 program nadal pokazuje przychód bez uwzględnienia zmian, których dokonałam w KPIR w 04/2023. Czy program nie "widzi" tej zmiany i od kwietnia powinnam ponownie przeliczyć KPIR przy wyliczaniu zaliczki na podatek dochodowy aż dojdę do grudnia?
Odpowiedz
Ponieważ zaliczki na podatek dochodowy są liczone narastająco, po dokonaniu zmian w KPiR w kwietniu 2023, należy ponownie przeliczyć zaliczki za kwiecień i za kolejne miesiące czyli od kwietnia do grudnia.
 
Pytanie
W czasie księgowania (pod jego koniec) pojawił się problem z nadawaniem liczby porządkowej fakturom. Następnie ten sam numer 78 został nadany przy księgowaniu faktur sprzedaży. Nie kontynuuję księgowania, gdyż nie wiem co może być tego przyczyną. Czy powinnam usunąć te księgowania i wprowadzić je od nowa czy można to jakoś skorygować ze strony buchaltera. Wygląd tak, jakby „zaciął się” na tym numerze.
Odpowiedz
Takie sytuacje się zdarzają np. z chwilą gdy są księgowane dokumenty z opóźnieniem. W celu przywrócenia poprawnej numeracji należy księgę posortować. Sortowanie uruchamiany klawiszami F8 następnie ALT + F8. Proszę jednak liczyć się z tym, że numeracja do wcześniejszych dokumentów ulegnie zmianie.
 
Pytanie
Wysłałem JPKVAT7 i odebrałem UPO, przeglądając faktury wykryłem błędy w ewidencji zakupów, źle wpisane kwoty netto, źle zadeklarowane nabycie towarów. W jaki sposób zrobić korektę deklaracji ?
Odpowiedz
W takim wypadku, proszę poprawić błędy na dokumentach, po poprawieniu korektę wykonujemy poprzez ponowne dopisanie JPK_VAT-7 za dany miesiąc.
 
Pytanie
Zaksiegowalam fakturę sprzedazowa. Po dokonaniu sortowania dokumentow zauwazylam ze jest literowka w opisie odbiorcy. Zmodyfikowałam opis w księdze, potem w ewidencji sprzedazy. Wyskoczyl komunikat zebym.nie zapomnialam ponownie zaksiegowac. Czy ponowne zaksiegowanie nie powieli tego dokumentu?
Odpowiedz
Jeśli dokonaliście Państwo zmiany ręcznie w księdze nie trzeba dokumentu ponownie księgować, komunikat który się pojawia przy modyfikacji w ewidencji jest informacyjny.
 
Pytanie
Jak mam zrobic deklaracje z informacja podsumowujaca vat ue? Czy moga mnie Państwo poprawadzic krok po kroku?
Odpowiedz
Deklaracja VAT-UE znajduje się na poziomie EWIDENCJE – MENU- VAT-UE, po wejściu należy uruchomić funkcję GENERUJ przy generacji podać miesiąc, następnie wykonać eksport.
 
Pytanie
Dlaczego dopisując nowego pracownika nie widać go podczas dopisywania nowej umowy?
Odpowiedz
Proszę sprawdzić jaki jest ustawiony typ pracownika, pierwsze pole w danych pracownika, jeśli jest na umowę zlecenie powinno być ZLECENIOBIORCA.
 
Pytanie
Dzień dobry - zainstalowałem najnowszą wersję 2024.07.00 i nadal na kwietniu mam komunikat brak rozliczenia- jak go wywołać?
Odpowiedz
Po instalacji wersji 2024.07, roczne rozliczenie składki zdrowotnej tak jak w roku ubiegłym znajduje się na poziomie WSPÓLNIK – Zdrowotne rok. Po dopisaniu rozliczenia i zapisaniu klawiszem F2, zostanie dodane do raportu za kwiecień, nie za styczeń i będzie widoczne na poziomie ZUS po wciśnięciu klawisza F6 przy kwietniowym raporcie.
 
Pytanie
Mam takie pytanko czy w ustawieniach jest ok jeżeli właściciel firmy ma pełnomocnika i imię i nazwisko tego pełnomocnika w ustawieniach wpisałam w Administrator- Podatnik- Pełnomocnik - w załączniku i generując VAT UE imię i nazwisko wprowadza nie właściciela firmy tylko pełnomocnika- w załączniku. Muszę usunąć pełnomocnika żeby system nie narzucał mi danych pełnomocnika przy generowaniu VAT UE.
Odpowiedz
Jeśli w danych podatnika jest wpisany pełnomocnik, będzie on się automatycznie podstawiał przy generowaniu deklaracji, VAT-UE ale też innych. Jeśli ma się nie pojawiać, to tak trzeba go usunąć.
 
Pytanie
Próbujemy z informatykiem znaleźć jak wyeksportować listę SAMYCH KOSZTÓW, które podprowadzimy do systemu? W druku KPiR drukują się przychody oraz koszta a chcemy tylko koszta do weryfikacji - czy mamy taką funkcje? Świetnie byłoby gdyby mozna bylo to zrobić do XLSX lub minimyum do PDF zeby wyslac poczta do weryfikacji
Odpowiedz
Nie ma możliwości eksportu kosztów do formatu xlsx, można natomiast wydrukować je do formatu pdf. Wydruk wykonujemy na poziomie KSIĘGA – STATYSTYKA – KOSZTY. Do wydruku do formatu .pdf należy mieć zainstalowany dowolny program do tego typu wydruków, jeśli taki jest, podczas wydruku w parametrach wydruku zamiast drukarki wybieracie Państwo dany program.
 
Pytanie
Proszę o pomoc, nie wiem jak powinien zostać wykazany w programie zakup auta z UE do którego złożono deklarację VAT-23 i wpłacono należny podatek. Mam wprowadzoną fakturę zakupową jako WNT – VAT w pozycji 24, w poz. 35 mam kwotę podatku należnego taką jak w pozycji 24. Teraz chyba powinienem zrobić jeszcze jakiś zapis, żeby coś się pojawiło w JPK, ale nie wiem jaki.
Odpowiedz
W przypadku gdy dokument ma zostać wykazany w poz. 23.24 oraz 35 należy wprowadzić go do ewidencji zakupów z typem nabycie “WNT środków transportu”. Tak wprowadzony dokument zostanie poprawnie wykazany zarówno w części deklaracyjnej jak i ewidencyjnej pliku JPK_VAT7.
 
Pytanie
Dzień dobry proszę o informację jak zapisać w programie fv zaliczkowa (20 tys netto) i potem fv końcowa.( Łącznie 25 tys netto z tego rozliczenie 20 tys zaliczki) Wg mnie wprowadzam fv zaliczkowa przez ewidencję zakupu ale tylko do VAT i nie księguje jej(czyli netto 20 tys tylko do VAT). W momencie otrzymania fv końcowej wprowadzam ta fv jak normalną fv zakupu i księguje od razu (5 tys netto) a 20 tys netto w Kup wprowadzam przed dowód księgowy. Czy dobrze myślę? Bo może jest inny sposób w programie ale nie wiem o tym bo pierwszy raz mam taką sytuacje. Z góry dziękuję za pomoc
Odpowiedz
Jeśli chodzi o faktury zaliczkowe zakupowe, wprowadza się je do ewidencji zakupów jako zwykły dokument dla celów VAT tak jak Pani opisała i nie księguje się ich. Dopiero jak będzie dostarczona faktura końcowa po wprowadzeniu do ewidencji też jako zwykły dokument i tu przy księgowaniu trzeba zmienić kwotę księgowania na wartość całej transakcji czyli z 5 tyś na 25 tyś netto, nie ma konieczności tworzenia dodatkowego dokumentu wewnętrznego.
 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa