BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2004 rok / wrzesień - grudzień

Pytanie
Na Państwa programie pracuję już kilka lat i po raz pierwszy wybierajac z menu "ZUS" w celu wygenerowania raportu i jego exportu do programu Płatnik pojawił się komunikat,jak niżej: BŁĄD NR 910 Nierozpoznana informacja ! 404 ! Naciśnij dowolny klawisz.... Pracuję w kontekście 3-ch Firm-założyłam trzy katalogi, i wygląda na to,że zaistniała sytuacja dotyczy tylko jednego z nich. W związku z tym,że naliczam płace i rozliczam ZUS (tu gdzie jest bład) ok. 20-tu pracowników,przez ten błąd będę zmuszona zrobić ZUS ręcznie co przysporzy mi wiele ręcznego "wklepywania i straconego czasu.Proszę o pomoc i "czytelne " wskazanie sposobu naprawienia błędu.
Odpowiedz
Błąd nie jest groźny. Prawpodobnie miało miejsce zawieszenie systemu bądź zanik prądu w czasie pracy na programie. Proszę usunąć z dysku z katalogu głównego Buchaltera i podkatalogu tej firmy wszystkie pliki z rozszerzeniem .mdx i (oczywiście przy zamkniętym programie), nastepnie wejść do Buchaltera i włączyć Serwis.
 
Pytanie
Proszę o pomoc w wyliczeniu listy płac w przypadku gdy pracownik był na zwolnieniu lekarskim, tzn. gdzie umieścić wynagrodzenie za czas choroby.
Odpowiedz
Wynagrodzenie powinno się znaleść na liście płac. Może Pani policzyć je samodzielnie, może to zrobić program. Co należy zrobić:

- wprowadzić do parametrów płacowych na 3 stronie ilość dni i godzin roboczych

- ustawić na 2 stronie parametrów płacowych, aby program automatycznie umieszczał na liście płac składniki wynikające z nieobecności

- wprowadzić do kartoteki nieobecności nieobecość dla tego pracownika z odpowiednim kodem ZUS

- dopisać listę płac; program umieści na niej potrącenie i wynagrodzenie za czas choroby z kwotami do uzupełnienia przez Panią

- jeśli chciałaby Pani, żeby program sam je policzył należy przed dopisaniem listy wejść w kartotekę średnich i przeliczyć średnie za danego pracownika; w tym przypadku zawsze należy sprawdzić zgodność Pani obliczeń z obliczeniami programu.

 
Pytanie
Jestem użytkowniczką programu o nr {...}, posiadam komputer z systemem opercyjnym windows XP Home Edition i podczas próby wydrukowania PIT-4 pojawia mi się komunikat o następującej treści: "Za mało pamięci do wykonania danej opcji Potzrebna ilość pamięci 17604 Posiadana ilość pamięci 16944 Naciśnij dowolny klawisz" lub innym razem podczas wykonywania tej samej operacji "Błąd nr 900 - Za mało pamięci" Generalnie żadna z prób wydrukowania PIT-4 nie zakończyła się powodzeniem.
Odpowiedz
Proszę o przesłanie plików config.nt i autoexec.nt (w systemie XP zwykle w katalogu C:\Windows\System32 oraz pliku ram.txt utworzonego poleceniem:

MEM/C > ram.txt

W trybie MS-DOS pod Windows (XP: Wiersz Polecenia). Plik zostanie zapisany na dysku, w katalogu, w którym zostało wpisane polecenie.

 
Pytanie
Witam ponownie. Dziękuje bardzo za szybką odpowiedź. w załączeniu przesyłam pliki, o które Pani prosiła.
Odpowiedz
Ma Pani w pliku AUTOEXEC.NT linię ładującą program DOSX

Jeżeli go Pani nie potrzebuje, to wystarczy edytować autoexec.bat i na początku tej linii wpisać słowo REM (komentarz).

Sam w sobie DOSX nie powoduje żadnej kolizji ale zabiera cenną pamięć.

Standardowo program ten nie jest ładowany więc przypuszczam, że został dopisany automatycznie przy instalacji innego programu (może gry).

Jeżeli jest potrzebny, to należy skopiować plik AUTOEXEC.NT w tym samym miejscu pod nazwą np. AUTOEXEC.BU i w tym nowym pliku usunąć tą linię (lub "zaremować").

Następnie w skrócie do programu Buchalter (na pulpicie) zmienić nazwę pliku AUTOEXEC.NT na AUTOEXEC.BU

Uruchamiając Buchaltera będzie Pani miała do dyspozycji przeszło 600 kB wolnej pamięci podstawowej RAM.

Proszę pamiętać o zapisywaniu zmian i restarcie komputera.

 
Pytanie
Dziękuję bardzo za szybką pomoc w konfiguracji BUCHALTERA w systemie Windows XP. Wszystko zostało "ustawione" wg instrukcji i działa.
Odpowiedz
 
 
Pytanie
Proszę o pomoc, odkryłam iż po zmianach w buchalterze mimo iż zmiany nie dotyczyły płac i pracowników, w momencie zatrudniania nowego pracownika i po sporządzeniu listy płac, nowo przyjęty pracownik nie jest uwzględniany w ZUS-ie. Zauważyłam to dopiero za miesiąc sierpień. Proszę o szybką odpowiedż.
Odpowiedz
Nie napisała Pani, gdzie dokładnie nie jest uwzględniany. Ważne jest to czy nie ma go np. na RMUA, czy po otwarciu dokumentów w PP ? Jeśli w PP to proszę przede wszystkim sprawdzić Raport (krok 6 z 6 przy Imporcie dokumentów). Program Płatnika umieszcza tam informację kogo nie umieścił na deklaracji i z jakiego powodu lub jakiej deklaracji w ogóle nie otworzył i podaje powód. W przypadku konrektnych osób zwykle jest to brak minimum identyfikacyjnego (np. identyfikator dokumentu). Proszę również sprawdzić czy wszystkie dane pracownika są dobrze wypłenione, zwłaszcza kod tytułu ubiezpieczenia.

Jeśli w Buchalterze zostaną naniesione jakieś zmiany (np. dopisany identyfikator) ZUS należy usunąć i wygenerować ponownie.

 
Pytanie
Mam nastepujace pytania, dot. programu Buchalter II: 1. Czy istnieje mozliwosc uruchomienia w/w systemu w sieci lokalnej p2p opartej o system WinXP (czy konieczne jest uzycie emulatora DOS np. DOSbox)? 2. Czy mozliwa jest taka konfiguracja: Na serwerze lokalnym (WinXP) wraz z kluczem instaluje Buchaltera. Dzieki bardzo dobrym parametrom sprzetowym, oraz ze wzdledu na ochrone fizyczna serwera system jest zabezpieczony zarowno przed kradzieza danych jak i awaria sprzetowa. Na innym komputerze w sieci LAN wraz z kluczem korzystam z w/w oprogramowania poprzez zmapowanie zasobu serwera, przez co nie musze sie obawiac awarii stacji roboczej. Odpowiedznie zmapowanie portow LPT pozwoli mi na lokalny wydruk dokumentow. Prosze o informacje,czy takie ustawienia moga uczynic system Buchalter II jako dalej przydatnyw naszej firmie. Prosze o mozliwie szybka odpowiedz oraz ewentualne wskazowki, co do uruchomienia systemu w sieci.
Odpowiedz
Wystarczy, że będzie to sieć lokalna. Windows XP ma wbudowany emulator NTVDM. Program będzie też pracował w takiej konfiguracji jaką Pan opisał, z tymże w przypadku, gdy są to dwa pojedyńcze stanowiska, a nie pakiet sieciowy (czyli nie ma ujednolicenia kluczy elektronicznych) należy pamiętać, że program musi być zainstalowany i uruchamiany lokalnie, a udostępniane są tylko dane.

Poniżej załączam szczegółowy opis uruchomienia Buchaltera w sieci.

BUCHALTER II może pracować w lokalnych sieciach komputerowych, zarówno typu peer-to-peer (np. Lantastic, Windows For Workgroups, Windows 95 - XP, SilverNet) jak i serwer-klient (np. NetWare).

BUCHALTERA można zainstalować na serwerze lub na stacjach roboczych (jeżeli mają dyski twarde).

Warunkiem poprawnej pracy programu, przy uruchomieniu programu z serwera lub innej stacji roboczej, jest ustawienie atrybutów zbiorów typu EXE na "tylko do odczytu" (read only).

Program będzie pracował tylko na stanowiskach, w których jest zainstalowany klucz kodowy. Należy sprawdzić, czy klucze należą do jednej serii, gdyż próba uruchomienia programu na stacji z kluczem o innym kodzie lub bez klucza spowoduje wyświetlenie komunikatu o błędzie lub braku klucza.

Do pracy w sieci należy zakupić tyle programów ile jest stanowisk pracy.

Przy pracy w sieci mogą pojawiać się komunikaty związane z zablokowaniem dostępu do danych, z których korzystają w danym momencie inni użytkownicy. Występuje to szczególnie podczas dopisywania i modyfikacji danych. Tak więc zbiorcze wydruki, podsumowania, obliczenia podatkowe i wszystkie inne działania wymagające korzystania z całości danych powinny być wykonywane po zakończeniu pracy przez innych użytkowników.

Jeśli wystąpią komunikaty o błędach otwarcia zbiorów, można się spodziewać, że ich przyczyną jest zbyt mała ilość zbiorów w poleceniu FILES zbioru config.sys.

Jeśli program jest uruchamiany na serwerze, trzeba przyjąć parametr FILES = 30 * ilość stanowisk.

Podobne objawy wystąpią jeżeli program SHARE został uruchomiony bez parametrów lub parametry F i L mają za małe wartości (dotyczy DOS i starszych systemów Windows).

Należy zwrócić uwagę na synchronizację danych we wspólnych kartotekach Buchaltera (urzędy skarbowe, parametry płacowe, składniki wynagrodzeń i tabela podatku dochodowego). Te kartoteki powinny być identyczne dla wszystkich użytkowników. Domyślnie, znajdują się one w katalogu głównym Buchaltera. Jeśli Buchalter jest uruchamiany z serwera, powinny znajdować się w tym samym katalogu co program. Jeżeli Buchalter uruchamiany jest na lokalnych komputerach, należy zdefiniować nazwę katalogu dla wspólnych danych w głównych opcjach Buchaltera. Mapowanie tego katalogu na stacjach roboczych powinno się odbyć przed uruchomieniem Buchaltera.

Komputer pracujący jako serwer powinien być uruchamiany przed pozostałymi komputerami w sieci. Inaczej nie uda się "mapowanie" dysków i katalogów na stacjach roboczych.

Klient - serwer.

Buchaltera instalujemy na jednym z komputerów, który traktowany będzie jako serwer.

Uruchomienie Buchaltera odbywa się wówczas z serwera. Klucze kodowe muszą mieć ten sam kod i być podłączone do komputerów, na których uruchamiany jest program. Najlepiej jest zakupić wersję sieciową Buchaltera, która zapewnia jednakowe klucze.

Pliki programu (*.exe) muszą mieć ustawiony atrybut 'tylko do odczytu".

Jeśli serwer ma mechanizmy zabezpieczania danych (np. macierz dyskowa, mirroring lub duplexing dysku) warto dane też ulokować na serwerze. Jeśli jest to zwykły komputer, dane można przechowywać na serwerze lub rozproszyć po dyskach lokalnych, odpowiednio ustawiając dostęp do dysków lub katalogów w sieci.

Sieć rozproszona.

Buchaltera instaluje się na każdym komputerze, tak jak do pracy lokalnej.

Jeśli warunki techniczne na to pozwalają (komputery lokalne maja twarde dyski), zdecydowanie polecamy to rozwiązanie, Odciąża ono sieć od przesyłania modułów programu i przez to poprawia się szybkość pracy systemu.

Dane mogą znajdować się na dyskach lokalnych lub dysku komputera, który będzie traktowany jako serwer.

Dostęp do danych uzyskujemy podając ścieżkę do danych na dyskach (katalogach) sieciowych. Trzeba odpowiednio 'zamapować' dysk sieciowy (lub katalog) i funkcji KATALOGI Buchaltera podać właściwą ścieżkę do danych.

Przykład.

Załóżmy, że sieć składa się z komputera A i B. Chcemy mieć dostęp do danych na komputerze B na dysku C: i podkatalogu DANE. W systemie Windows programem Eksplorator na komputerze B wchodzimy we właściwości katalogu DANE i ustawiamy pełne udostępnianie (zapis-odczyt) oraz nazwę sieciową dla tego katalogu. Udostępnienie może być chronione hasłem, ale nie musi. Następnie na komputerze A przeglądamy otoczenie sieciowe i wybieramy udostępniony katalog. Funkcją mapowania przydzielamy mu np. literę Z. Uruchamiamy Buchaltera i w funkcji KATALOGI podajemy nazwę katalogu - Z:. Trzeba pamiętać, żeby tak ustawić opcje mapowania, żeby dysk sieciowy był podłączany zawsze podczas logowania. Inaczej, trzeba będzie mapować dysk przy każdym uruchomieniu.

Wydruki w sieci.

Systemy Windows mają możliwość "przechwycenia portu" i przekierowania wydruku z portu LPTn na drukarkę sieciową.

Przechwycenie portu:

  • Windows 95, 98 lub ME

sterownik drukarki właściwości / szczegóły / przechwyć port drukarki
nazwa urządzenia LPT1
ścieżka
\\SERWER\DRUKARKA

  • Windows NT, 2000 lub XP

W trybie MS-DOS należy wykonać polecenie:
NET USE LPT1: \\SERWER\DRUKARKA /persistent:yes
persistent:yes - przechwycenie trwałe (opcjonalne, pamiętane po restarcie systemu)
np:
net use lpt1: \\tom\okipage /persistent:yes
wyłączenie przez NET USE LPT /DELETE

Jest to czynność jednorazowa.

Określenia użyte w przykładach oznaczają:

SERWER - nazwa komputera w sieci
DRUKARKA - nazwa drukarki w sieci

 
Pytanie
Mam pytanie czy będzie przywrócona wersja dot. VAT-7 a mianowicie gdzie komputer sam wyliczał kwotę do zwrotu na rachunek bankowy tj. poz. 53 czy już tak pozostanie i samemu trzeba wyliczać
Odpowiedz
Ustawa w tej chwili jasno nie określa czy ma być zwrot czy przeniesienie. W zasadzie jest to "albo zwrot albo przeniesienie". W związku z tym program automatycznie sugeruje zwrot całej kwoty nadwyżki do przeniesienia, a jeśli użytkownik chciałby jednak zwrot to trzeba samodzielnie zmodyfikować niebieskie pola.
 
Pytanie
Posiadam Buchaltera 4.84. Nie mogę poradzić sobie z jedną opcją: w połowie sierpnia zmarł jeden ze wspólników sc. Rozliczyłam go tak jakbym zamykała działalność gospodarczą, ale nie wystawiałam PIT 5 (dochód wchodzi w masę spadkową a zatem nie podlega opodatkowaniu PDOF ) Następnie 7.09.2004 na miejsce zmarłego wspólnika wstąpił następca prawny ( nowy wspólnik ) za którego muszę wystawić deklarację PIT 5 ale z dochodu od 7.09.2004. Okres pomiędzy jednym a drugim wspólnikiem został rozliczony między wpólników którzy zostali w spółcepo śmierci tego pierwszego, a zatem z tym nie mam problemów. Jednak nie mogę ,,wymusić,, na Buchalterze aby ustawił mi filtr w dniach, dotyczący obliczenia w deklaracji dochodu między 7.09 - 30.09.2004 dla nowego wspólnika. W opcjach wspólnik istnieje tylko zapis początek i koniec okresu ( w miesiącach )
Odpowiedz
W takiej sytuacji możemy doradzić, aby:

- wyeksportować sprzedaż i zakupy (funkcja Exportu i Importu dostępna w Menu Ewidencji) za okres od 7.09.2004 do dzisiaj.

- założyć nowy katalog w programie

- wprowadzić w nowym katalogu podsumowania sprzedaży, kosztów etc do Księgi zapisami z datą 06.09.2004 w celu zachowania ciągłości obliczeń do PITów-5.

- zaimportować dokumenty sprzedaży i zakupów

PIT-5 dla wspólnika, który doszedł będzie musiał być policzony ręcznie. Zależy to właściwie od tego od kiedy jego podatek jest liczony narastająco.

 
Pytanie
Rozmawialem telefonicznie w dniu 4/10 na temat nowej wersji programu z dodatkami do rodzinnego. Otrzyalem odpowiedz ze ZUS nie podał gdzie maja byc wpisywane? Minal tydzien i dalej z nowa wersja ?Jak robic place ?
Odpowiedz
Proszę o podanie numeru programu lub/i danych firmy, na którą program jest zarejestrowany.
 
Pytanie
nr programu to xxxx, xxxx pozdrawiam zamiast nowej wersji mam pytanie czy mam prawo sie pytac, ciekawa forma?
Odpowiedz
Państwa pytanie nie było ogólne. Nawiązali Państwo w swojej treści do konkretnej rozmowy w konkretnej sprawie i nie podpisali się Państwo. Podpis {...} jest niestety niewystarczający aby ustalić z kim mamy przyjemność korespondować.

Jeśli kierują Państwo do nas jakiekolwiek pytania/reklamacje/wątpliwości/uwagi uprzejmie prosimy również formułować je w taki sposób aby nie było wątpliwości co do ich treści.

Jeśli otrzymali Państwo informację, że aktualizacja jest przygotowywana to udzielona Państwu informacja była poprawna. Jeśli otrzymali Państwo informację, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma wątpliwości jak należy wprowadzać dodatki to również otrzymali Państwo właściwą informację. Proszę wziąć pod uwagę, że nie można przygotować poprawnej i zgodnej z wymogami aktualizacji jeśli nie ma jasnych i zgodnych wytycznych.

Przygotowanie aktualizacji to złożony proces i nie trwa kilka dni. Do czasu ukazania się aktualizacji można wprowadzić dodatki ręcznie bezpośrednio na deklarację ZUS. O ile oczywiście otrzymają Państwo dokładne wytyczne z ZUSu w jaki sposób można to prawidłowo zrobić.

 
Pytanie
Czy jest mozliwość, aby na głównym komputerze A (z Win XP) był pełny buchalter, natomiast na drugim B (Win 95) który jest w miejscu sprzedaży, aby był buchalter z magazynem i ewidencją sprzedaży i zakupu. Pytam dlatego, iż pracownik korzystający z komputera B zeby nie miał dostepu np. do danych kadrowych i innych. Poza tym czy jest taka mozliwość zeby na kazdy ostatni dzień miesiąca mozna było przenieść dane z komputera B na A. Komputer A jest komputerem na ktorym oblicza sie podatki, zusy itd.
Odpowiedz
Jest taka możliwość, ale muszą Państwo mieć przynajmniej dwa stanowiska, na których będą takie same wersje programu.

Modułów Buchaltera nie można rozdzielić, ponieważ jest to jeden program, ale do tego aby zablokować dostęp niepowołanym osobom do częsci danych służą opcje hasła i dostępu. Najpierw zaklada w programie hasło osoba, która będzie rozpoznawana przez program jako "Szef" z nieograniczonym dostępem, następnie ta osoba zakłada drugie hasło i ustala dla osoby wchodzącej tym hasłem zakres dostępu. Dostęp można ustalić bardzo szczegółowo, nawet do takich działań jak modyfikacja czy drukowanie np. dokumentów sprzedaży.

Dane można przenosić archiwizacją, ale w tym wypadku nie powinno się. Archiwizacja nie uzupełnia danych, tylko je całkowicie nadpisuje (zastepuje). Dlatego najwygodniej dla Państwa byłoby korzystac z funkcji importu i eksportu dokumentów sprzedaży i osobno zakupów. Funkcje dostępne są w Menu po wejściu do danej ewidencji. Na komputerze B robimy eksport faktur sprzedaży np. za okres od 15.09.04 do 30.09.04, a na komputerze A - import. Jeśli aktualizują Państwo stan magazynu należy zwrócić uwagę na wszystkie związane z tym ustawienia w opcjach ewidencji i opcjach magazynu. W tym wypadku na komputerze A nie wolno już nanosić żadnych zmian w magazynie ręcznie. Zmiany powinny wynikać tylko z importu dokumentów z punktu B (inaczej magazynu w punkcie A i B nie będą się pokrywały). Jeśli stan magazynu nie jest aktualizowany to ustawienia mogą zostać niezmienione.

 
Pytanie
Mam problem z wydrukami deklaracji polegający na ustawieniu w pionie "Y" - drukuje przy ustawieniu na "0" za nisko. Należałoby wprowadzić wartości "MINUS" np -1, -2 itp. co spowodowałaby wydruk we właściwym miejscu. Należałoby rozważyć możliwość - opcję - wydruku na drukarce A3, uwzględniając rozkład arkusza deklaracji, przy druku jednoczesnym dwóch stron ( oczywiście tam gdzie to jest możliwe) Sprawa pilna !!!
Odpowiedz
Proszę sprawdzić źródło formularzy. VAT-7 nie trafił do drukarń i był drukowany przez Urzędy Skarbowe ze strony http://www.mf.gov.pl/ . Powodowało to wiele problemów z dopasowaniem nadruku, ponieważ deklaracja była źle drukowana z internetu. Pozostałe formularze mogły zostać również wydrukowane nie z formacie 1:1 tylko z dopasowaniem do strony A4.

Jeśli są Państwo pewni, że wymiary fomularzy są zgodne z tymi przygotowanymi przez Ministra Finansów proszę podać dokładne ustawienia (wszystkie) parametrów wydruku np. dla PIT-5 (różowa ramka przed wydrukiem) oraz podać numer fomularza i na jakiej wersji modułu podatkowego jest drukowany (SHIFT + F1 po wejściu do Podatków). Czy problem dotyczy wszystkich wymienionym w temacie deklaracji ?

Proszę też o informację jaka to drukarka, od kiedy występuje problem (wcześniej nigdy Państwo nie drukowali deklaracji, drukowali, ale na oryginale, została zmieniona drukarka etc.).

 
Pytanie
Moje problemy to: 1.W formularzu PIT-5L poz. A.5. przestał się wpisywać adrewsat tzn. w moim przypadku Trzeci U.S. Gdansk. 2.W formularzu VAT-7 nie wypełniają się automatycznie pozycje: H.61, H.62, H.64. / imię , nazwisko i nr telefonu.. Proszę o wskazówki jak to poprawić
Odpowiedz
1. US musi być wprowadzony do danych wspólnika. Jeśli jest proszę "ściągnąć" go jeszcze raz.

2. Dane trzeba wpisać ręcznie w jednym z miesięcy, w kolejnych program je pamięta. Należało tak już zrobić w deklaracji za maj na wersji 4.84, która ukazała się w czerwcu (zmiany w programie związane z nową deklaracją VAT-7).

 
Pytanie
problem: dotychcza program pracował na systemie W95 dane zostały skopiowane na nowy komputer z systemem W98SE, podczas pracy z programem (w różnych opcjach pokazuje ten sam komunikat) pokazuje sie komunikat (na czerownym tle) BŁĄD KRYTYCZNY Błąd numer - 930 Nierozpoznany parametr !319! kilkukrotne wciśniecie klawisza ENTER powoduje znikniecie komunikatu i wyświetlenie wybranej opcji lub danych w systemie katalog z danymi z systemu W95 został przeniesiony prawidłowo i w całości na nowy system W98SE
Odpowiedz
Program był najprawpodobniej nagrany i przeniesiony na płycie.

Błąd 930 jest konsekwencją zmianyt atrybutów plików przy tej operacji. Wszystkie pliki Buchaltera na dysku powinny być "archiwalne".

 
Pytanie
tak program byl nagrany na płyte a nastepnie na nowy dysk dziekuje za informacje mam nadzieje ze to pomoże Instaluję 4.85.i wyskakuje mi błąd "Nie można utworzyć pliku wynikowego" i przerywa instalację. Co mam zrobić?
Odpowiedz
Trzeba:

- wyłączyć Buchaltera

- wyłączyć program BvUSB

- zrestartować komputer

Jeśli to nie pomoże wtedy sprawdzić atrybuty plików Buchaltera na dysku (powinny być "archiwalne")

 
Pytanie
Zamierzam kupić urzadzenie wielofunkcyjne jak drukarka ,kopiarka i scaner laserowy typ Samsung SCX-4100 . Proszę o odpowiedź czy te urządzenie potrafi współpracować z programem Buchater ,jeśli nie prosiłbym o podanie przykładów urządzeń, które mogłyby współpracowac z waszym programem i pełnić podobne funkcje w biurze. Proszę też mi odpowiedzieć czy zamierzacie przebudować program Buchater z wersji Dos do Windows -przecież wersja Dos odchodzi juz do lamusa. Caraz więcej urządzeń pracuje w wersji Windows
Odpowiedz
Program ma możliwość wydruku na dowolną drukarkę. Może to być drukarka/urządzenie wielofunkcyjne, które nie posiada sterowników dosowych lub/i podłączone jest do portu USB. Służy do tego program BvUSB, który można znaleść w katalogu głównym Buchaltera.

Planujemy oczywiście, aby program miał również swój odpowiednik okienkowy (pracujemy nad taką wersją), ale termin ukazania się takiego programu nie jest jeszcze znany. Z Pana uwagą, że DOS odchodzi do lamusa nie możemy się niestety zgodzić i chyba tak samo uważa Microsoft skoro w następnej wersji systemu Windows planuje umieścić emulator DOS'a

 
Pytanie
Bazując na tej wiadomości zakupiłem właśnie urzadzenie wielofunkcyjne Samsung SCX-4100 ( scaner+drukarka+kopiarka laserowa). Z windows drukuje bez problemu, natomiast z programu Buchalter drukarka ani drgnie mimo ,że mam ją podłączoną za pomocą kabla USB , nawet po uruchomieniu programu bvusb. Najpierw miałem ja podłączona za pomocą zwykłego kabla -po wysłaniu polecenia drukuj z buchatera do drukarki pojawiał się komunikat w okienku drukarki ,,prosze czekac drukowanie,, lecz nic sie nie drukowało ; zmieniłem kabel na usb , ponownie uruchomiłem komputer, powtórzyłem czynności i nawet komunikat się nie pojawiał. Bardzo proszę o pomoc w uruchomieniu wydruków z tej drukarki z programu Buchalter. Mam na poniedziałek przygotowac ważne wydruki faktur
Odpowiedz
Programu BvUSB nie wystarczy uruchomić. Musi być odpowiednio ustawiony, tak samo jak opcje w Buchalterze. Poniżej przesyłamy opis konfiguracji.

W Buchalterze, bez względu na typ posiadanej drukarki, należy ustawić:

Typ drukarki: HP Laser
Szer wałka: 10 lub 15 cali
Kompresja: TAK (zalecana)
Ekonomiczny: Ignoruj
Wydruk: graficzny lub znakowy
Wyjście: dysk

Po komendzie drukuj, pojawi się nazwa pliku: WYDRUK.PRN, której nie należy zmieniać tylko zaakceptować klawiszem Enter, co spowoduje wydruk na drukarce przez port USB (jeżeli nazwa pliku zostanie zmieniona, to wydruk odbędzie się na plik a nie do drukarki).

Jeżeli Buchalterem prowadzona jest jedna firma i nie została otwarta za pomocą funkcji KATALOGI (co oznacza, że dane tej firmy znajdują się w katalogu programu), to program BvUSB.exe należy przekopiować do tego katalogu i uruchomić przed uruchomieniem Buchaltera.

Jeżeli Buchalterem prowadzona jest jedna firma i została otwarta za pomocą funkcji KATALOGI (co oznacza, że dane tej firmy znajdują się w podkatalogu katalogu programu), to program BvUSB.exe należy przekopiować do tego podkatalogu i uruchomić przed uruchomieniem Buchaltera.

Jeżeli Buchalterem prowadzone jest wiele firm, to program BvUSB.exe należy przekopiować do katalogu głównego programu i uruchomić go przed uruchomieniem Buchaltera.
Przy wydruku należy wtedy podawać pełną ścieżkę zapisu pliku np:
C:\BUCH\WYDRUK.PRN

Niedogodność ta została rozwiązana w najnowszej wersji Buchaltera, gdzie w opcjach głównych można zadeklarować:
"Czy wydruki na dysk kierować do katalogu głównego T/N ?"

Wydruki z poszczególnych firm będą wtedy zapisywać się w katalogu głównym (a nie w katalogach firm) programu, gdzie będą przechwytywane przez program BvUSB.exe i od razu drukowane.

Zalecane jest, wywołanie BVUSB.EXE, dodać do autostartu (Menu Start/Ustawienia/Pasek zadań i menu Start zakładka Programy menu Start/Dodaj) co pozwoli na automatyczny start programu przy uruchomieniu Windows.

Należy ograniczyć domyślną rozdzielczość drukarki pod Windows, ponieważ Buchalter drukuje tylko w rozdzielczości 150/300 DPI. Większa rozdzielczość (jeżeli jest) nie ma wpływu na jakość wydruku, ale wpływa na ilość danych wysyłanych do drukarki i zwiększa czas wydruku.

Pod Windows 95, 98, ME wydruk następuje po mniej więcej sekundzie.

Pod NT, 2000 i XP zależy to w dużym stopniu od ustawienia parametru IDLE SENSITIVITY / WYKRYWANIE BEZCZYNNOŚCI. Im wyższe (high), tym więcej mocy procesora przydzielane jest programom w tle (w tym przypadku programowi BvUSB i spoolerowi Windows). W efekcie wydruk następuje szybciej. Przy ustawieniu suwaka na 50% wydruk praktycznie nie wykonuje się, jeżeli w tym czasie pracujemy na Buchalterze.

Niektóre programy obsługi drukarki przełączają w trakcie wydruku zadanie Buchaltera na tzw. “monitor wydruku”.

 
Pytanie
Dziękuję-wszystko działa
Odpowiedz
 
 
Pytanie
Mam pytanie - gdy wprowadzam faktury za paliwo za które nie odlicza się VAT /poz.57 deklaracji /nie wiem jak wprowadzać je bez modyfikuj. W tej chwili opcja że to paliwa pokazuje mi się dopiero gdy modyfikuję pozycje faktury. Nie ma tej opcji przy wprowadzaniu.
Odpowiedz
Opcja jest dostępna od razu przy wprowadzaniu pozycji tylko przy zwykłej metodzie wprowadzania danych. Przy metodzie uproszczonej, bez danych o towarze można ją ustawić tylko przez modyfikuj. Wynika to ze specyfiki tej metody.
 
Pytanie
Chciałbym wystawić fakturę, w której w treści muszę podać kilka informacji. Niestety, w "nazwie pozycji" jest za mało miejsca do wpisania wszystkich informacji. Nie wystarcza nawet dodatkowa linia "uwagi". Czy jest jakaś opcja w programie pozwalająca na zwiększenie ilości miejsca do opisu pozycji.
Odpowiedz
Przy wystawianiu faktury proszę najechać na pole "ilość" i wcisnąć klawisz F6. Pojawi się 6 dodatkowych linii, które można uzupełnić opisem towaru. Opis zostanie wydrukowany na fakturze pod pozycją.
 
Pytanie
Klient posiada kilka oddziałów prowadzących sprzedaż, zaś rozliczenie podatku odbywa się w oparciu o jedną KPiR. Fizycznie odbywa się to w ten sposób, że oddziały faktury wstawiają (jeszcze) ręcznie, zaś centrala wprowadza je do Buchaltera korzystając z kilku licencji. Celem ulepszenia pracy, czy jest możliwe: 1. Założenie kilku firmy w jednym Buchalterze i ustawienie księgowań do wspólnej KPiR? 2. Biorąc pod uwagę fakt nie istnienia magazynów, czy lepszym rozwiązaniem byłoby zadeklarowanie odrębnych ciągów numeracyjnych dla każdego z oddziału i wrzucanie wszystkich faktur do jednego zestawu danych? Byłaby zdecydowanie mniejsza przejrzystość, niż w rozwiązaniu nr 1, ale łatwiej byłoby na przykład raportować rozrachunki.
Odpowiedz
W Buchalterze można założyć dowolną ilość firm, ale księgowanie odbywa się w każdym katalogu osobno. Można przenosić podsumowania (tak robią np. użytkownicy posiadający dwie działalności, podsumowania z drugiej działalności przenoszą na PIT-5), ale to już zależy od tego, jak zapatruje się na to klient.

W tym wypadku najlepiej będzie jeśli klient będzie używał funkcji importu i eksportu faktur. Polega to na tym, że w oddziałach wystawiane są tylko faktury (w tym wypadku, jeśli oddziałów jest kilka to - tak jak Pan pisze - faktury powinny mieć osobną numerację i prefixy). Co jakiś czas w oddziale robiony jest eksport faktur do pliku (za dany zakres dat), a w centrali import. Do tych funkcji wchodzi się przez daną ewidencję (sprzedaż lub zakupy) i Menu.

Jeśli klient ma włączoną aktualizację stanu magazynu należy zwrócić uwagę na ustawienia w opcjach ewidencji i magazynu i w oddziałach i w centrali.

 
Pytanie
podczas dogrywania wesji 4,85 w jakiś cudowny sposó zdematerializowały się ustawienia wydruków, teraz zauważyłem, że również tabela podatkowa za 2004 zagineła (zbiór B3TABE04 jest ale B, zgłasza komunikat że nie widzi tabeli) proszę o przesłanie tabeli na 2004 PS tabela składek do ZUS także zgineła !!!!!! co będzie dalej ?????
Odpowiedz
Aby wszystko pozostało wystarczy zainstalować aktualizację dokładnie do tego samego katalogu, w którym jest program. Żadnemu użytkownikowi, który już otrzymał aktualizację i wgrał ją poprawnie nic nie zginęło.

Proszę sprawdzić, gdzie jest zainstalowany Buchalter (właściwości skrótu - zakładka program - wiersz polecenia) i tam zainstalować aktualizację. Nic nie "zginie" (o ile było...).

 
Pytanie
aktualizacja została wgrana do katalogu głównego (podobnie jak wszystkie poprzednie od 1999 r), sprawdziłem wersje i są takie jakie mają być (4.85.00 i 4.85.01), do tej pory korzystałem z Windows Me obecnie XP i może tutaj tkwi problem proszę o przesłanie zbioru z tabelą podatkową
Odpowiedz
System nie ma znaczenia, a samo nic nie "ginie". Istotna jest tutaj nie wersja, któa się wgrała, ale czy aktualizacja została wgrana na bieżace dane i czy przez jej zainstalowaniem tabela i inne pliki były.

Gdyby rzerzeczywiście coś "znikało" to miałoby to miejsce u wszystkich.

W załączeniu tabela. Po wkopiowaniu do katalogu głównego należy usunąć plik o takiej samej nazwie z rozszerzeniem .mdx.

 
Pytanie
już mam chyba namierzony błąd, zmieniając ścieżkę dostępu do archiwum (zmiana z dyskietki na pamięć USB) w opcjach głównych dopisałem "katalog kartotek wspólnych = buchalter) i stąd pewnie ten podkatalog BUCHALTE, czy mogę zmienić z powrotem na BUCH i przenieść to co tam było do BUCH obecnie w nowym i niepotrzebnym BUCHALTE są: B3DNWO.DBF B3KZUS.DBF B3ODUS.DBF B3PAPL04.DBF B3PAZR04.DBF B3PELI.DBF B3TABU.DBF B3URZE.DBF B3ZAPO.DBF
Odpowiedz
Tak, z tymże ucieła się jedna litera, ponieważ w DOSie nazwy katalogów mogą być do ośmiu liter. Pliki może Pan przenieść, ale proszę sprawdzić jaką mają wielkość (bo mogą być puste). Najlepiej byłoby, żeby Pan w katalogu kartotek wspólnych nic wpisywał. Jeśli tam nic nie ma Buchalter sam wie, że ma czerpać wspólne pliki z katalogu głównego. Tego pola używa się w zasadzie tylko wtedy, jeśli ktoś pracuje w sieci i chce aby np. składniki listy płac lub urzędy były wspólne dla wszystkich stanowisk i zwykle jest tam wpisywana ścieżka dostępu na inny komputer.

Proszę usunąć "buchalter", nic nie wpisywać i sprawdzić, czy są składniki, bo może to wystarczy.

Jeśli będzie Pan kopiował pliki wtedy prosze pamiętać o usunięciu MDX-ów.

 
Pytanie
serdeczne dzięki za pomoc, jakoś się udało poskładać, na razie wszystko działa co straciłem nerwów to moje, sam jestem sobie winien
Odpowiedz
 
 
Pytanie
Zwracam sie o pomoc przy ksiegowaniu nieobecnosci w pracy zwiazanej z wyplata zasilka chorobowego przez moja firme a nastepnie przez ZUS. Moja pracownica jest zatrudniona na stale. Kwota jej zarobkow to 1230 zł brutto co miesiac. W miesiacu wrzesniu poszla na zwolnienie zwiazane z ciaza. (tutaj nie mialem klopotow) Teraz pazdziernik (tutaj mam problemy) 5 pazdziernika to ostatni dzien kiedy jaj jej place. Od 6 placi juz ZUS (do konca miesiaca) Problem w tym ze kompletnie nic mi z tym ksiegowaniem nie wychodzi. Czy moge liczyc na pomoc?
Odpowiedz
Musi Pan w październiku wprowadzić dwie nieobecności. Jedną od 01-05.10 z kodem N331 i drugą od 06-31.10 z kodem N313. Jeśli ma Pan ustawione automatyczne przenoszenie na listę płac składników wynikających z nieobecności to Buchalter umieści na liście dwa potrącenia (P331, P313) i dwa wynagrodzenia za okres choroby (S331 i S313). Do tego musi być jeszcze D11 ( z kwotą).

Jeśli ma Pan poniżej 20 pracowników to kwota powinna być w P331, P313 i S331, a S313 ma być zerowe (ZUS sobie obliczy). Jeśli ma Pan powyżej 20 pracowników to wypłaca Pan pracownicy wynagrodzenie S313, a potem odejmuje ze składek, więc w tym wypadku S331 powinno być policzone.

 
Pytanie
dziekuje, wszystko mi teraz pasuje
Odpowiedz
 
 
Pytanie
przy próbie drukowania listy płac w szstemie odwróconym pojawia się komunikat: brak fontu-he8x18.tnt.
Odpowiedz
Komunikat oznacza brak czcionki w katalogu głównym Buchaltera. Prawpodobnie aktualizacja została zainstalowana w pustym miejscu na dysku, a do tej pory komunikat nie pokazywał się, bo drukowali Państwo w trybie znakowym. W załączeniu przesyłam zestaw czcionek do programu. Należy je rozpakować i wkopiować do katalogu głównego Buchaltera.
 
Pytanie
Sporządzam PIT-5 narastająco od początku roku i stosuję skalę podatkową jak mam ustawić to w programie "buchalter". liczy on tylko miesięcznie z zastosowaniem, 19% stawki podatku.
Odpowiedz
To, czy rozlicza się Pani metodą liniową czy według skali podatkowej ustawia Pani w danych wspólnika na pierwszej stronie.
 
Pytanie
proszę o pomoc w uruchomieniu komunikacji między Buchalterem 4.85 a kasą fiskalną ELZAB JOTA. Przy próbie wysłania cennika do kasy ( MAGAZYN/SPIS/KASA/...) lub odbioru danych z kasy otrzymuję komunikat: Błąd ścieżki lub brak pliku ztowar.exe Naciśnij dowolny klawisz... Nazwy brakujących plików się zmieniają w zależności od wyboru opcji: CENNIK RAPORT ZEROWANIE. Program sygnalizuje brak pliku: ztowar.exe, zctowar.exe, otsprzed.exe, osprzed.exe. W opcjach MAGAZYN/OPCJE mam ustawione parametry: - typ kasy - KASY ELZAB - nr portu com - 2 - kontrola długości kodu - N - tworzyć raport transmisji - T ale nie potrafię znaleźć tego raportu lub nie jest on tworzony. Proszę o informacje co mam zrobić lub jakie dane przesłać do Graf-Softu.
Odpowiedz
Potrzebne są Panu pliki, które Buchalter wymienia. Udostępnia je producent kasy na stronie http://www.elzab.pl/ . Należy je przekopiować do katalogu głównego Buchaltera.
 
Pytanie
Dokonałem zmiany nazwy mojej firmy, chcę wprowadzić nową nazwę do programu BUCHALTER, proszę o informację na ten temat. Czy zmiana w ustawieniach programu ma wpływ na dokumenty wprowadzone przed zmianą? Czy wydruki dokumentów (księga, faktury itp) z okresu przed zmaną będą opatrzone nową nazwą? Jak prawidłowo dokonać takiej zmiany w programie mając na uwadze to iż nastąpiła z datą 27 października (a nie z końcem miesiąca)
Odpowiedz
Prosimy o podawanie numeru programu.
Zmiana nazwy firmy ma znaczenie np. przy wydruku duplikatów faktur z poprzednich miesięcy. W takiej sytuacji program zawsze bierze aktualną nazwę firmy. To samo dotyczy wszystkich innych wydruków, na których ta nazwa się pojawia.Naprostrzym rozwiązaniem problemu jest zarchiwizowanie danych, założenie drugiego katalogu w programie z nazwą np. "Firma od 27 października" i odczytanie tam archiwum. Tam naniosą Państwo następnie potrzebne zmiany i będą dalej prowadzić księgowość. Stary katalog będzie służył tylko do drukowania np. duplikatów faktur.
 
Pytanie
Proszę o podanie algorytmu obliczania godzin nadliczbowych? Jakie parametru są konieczne aby Buchalter obliczał je prawidłowo?
Odpowiedz

Buchalter dzieli kwotę wynagrodzenia zasadniczego D11 : przez ilość dni roboczych co daję wynagrodzenie za 1 godzinę pracy. Do wyniku dodaje następnie 50 % lub 100 % w zależności od tego jak płatne są nadgodziny i mnoży przez ilość tych godzin.
Przykład:
D11 = 1000 zł
ilość godzin roboczych w miesiącu: 175
ilość godzin nadliczbowych pracownika: 10
godziny nadliczbowe płatne: 150 %

(1000 : 175 + 50 %) x 10

Aby program policzył wynagrodzenie za nagdgodziny należy wpisać do danych pracownika wysokość wynagrodzenia zasadniczego oraz ilość dni i godzin roboczych na 3 stronie Parametrów Płacowych.

 
Pytanie
Mam pytanie czy da się w Buchalterze utworzyć podrejestr, tzn. poszerzyliśmy działalność i konieczne teraz jest prowadzenie osobno rejestrów dla obu miejsc prowadzonej przez nas działalności. Rejestry muszą być sumowane do deklaracji PIT i VAT. Jest taka możliwość w programie?
Odpowiedz
Jeśli faktury mają być automatycznie uwzględniane w podatku VAT i w dochodowym to powinni Państwo ustalić osobną numerację faktur. Jeśli w programie ustawione jest automatyczne numerowanie dokumentów to należy je na chwilę wyłączyć i dopisać nową fakturę. Zamiast dotychczasowego prefixu proszę wpisać inny. Jeśli prefixu nie było to proszę go wpisać np. PB (Punkt B). Buchalter zopocznie nową numerację i potem w zależności od tego jaki prefix zostanie wpisany będzie wiedział jaki numer nadać kolejnej fakturze. Do wydruków rejestrów i zestawień będą Państwo mogli korzystać z filtru na prefix.
 
Pytanie
A co w takim razie z fakturami zakupu? To głównie o nie chodzi, bo nowo otwarta działalnośc to gastronomia i jeśli chodzi o sprzdaż to mam wydruk miesięczny kasy fiskalnej, więc nie ma problemu. Chodzi mi o faktury kosztowe.
Odpowiedz
Jeśli zakupy z obu punktów chciałaby Pani rozdzielić na własne potrzeby (np. do własnych statystyk i zestawień) to najprościej jest założyć konta. Ustala Pani, że zakupy (i co konkretnie) w danym punkcie są przypisane np. do konta o nr 01-000, z drugiego punktu np. do 02-000. Konta posłużą Pani potem do filtrów. Konta definiuje się w Kartotekach.Jeśli chce Pani zupełnie oba rejestry oddzielić to można równiez założyć nowy katalog i wpisywać dokumenty po prostu osobno. Z tymże przy takim rozwiązaniu nie będą one wchodziłu do VATu i dochodowego automatycznie. Będzie Pani musiała Pani przenosić podsumowania ręcznie np. jednym zapisem pod koniec miesiąca.
 
Pytanie
prawdopodobnie niedługo znajomi będą mogli podłączyć do komputera z Buchalterem drukarkę igłową Panasonica na LPT - jakie wówczas należy przyjąć ustawienia programu?
Odpowiedz
To zależy od tego, czy drukarka będzie 9-cio czy 24-ro igłowa. W Buchalterze są dostępne standardy EPSON 9 - igłowy, 24 - igłowy, IBM 9-igłowy lub 24-ro igłowy. Drukarki zwykle pracują w jednym z tych standardów (IBM lub EPSON), czasem w obu. Dostępne w programie tryby EPSON ESC/P i IBM Proprinter to rozszerzenia tych standardów dla drukarek 24-igłowych.  Nie wszystkie drukarki mają jednak możliwość ich obsługi i to trzeba ewentualnie sprawdzić w dokumentacji. W zależności od tego jaki rodzaj wydruku drukarka będzie obsługiwała taki należy ustawić w programie (graficzny lub znakowy).Powinien Pan również ustawić szerokość wałka. Dla drukarek igłowych 10'' i 15'' oznacza szerokość wałka drukarki w calach (od tego zależy ile znaków będzie drukowanych w wierszu). Wyjście drukarki można ustawić na dany port LPT lub na DRUKARKĘ jeśli jest ustawiona jako domyślna w systemie. Pozostałe ustawienia zależą od preferencji użytkownika (druk wytłuszczony, ilość kopii etc.). Wskazane jest aby opcje "dwukierunkowość" i "drukowanie ekonomiczne" pozostały na ustawieniu domyślnym.
 
Pytanie
Czy aktualizację programu Buchalter v. 4.85 można instalować jako samodzielny program na komputerze, na którym nie było wcześniej Buchaltera? Czy dotyczy to wszystkich aktualizacji?
Odpowiedz
Można, ale w zasadzie tylko do przeglądania danych. Do pracy na programie potrzebna jest wersja instalacyjna lub aktualizacja + pliki uzupełniające. Aktualizacje nie posiadają takich plików jak składniki listy płac, wykaz urzędów skrabowych, odsetki podatkowe itp. Niektóre z aktualizacji nie są też "pełne" tzn. nie zawierają wszystkich 3 części D1, D2 i D3. Czasem przesyłamy tylko pojedyńcze moduły i tych nie można instalować samodzielnie nawet do przeglądania danych.
 
Pytanie
Czy przy przenoszeniu danych ma znaczenie która to jest licencja (przy kilku licencjach nie sieciowych) ?
Odpowiedz
Nie, to nie ma znaczenia. Dane można odczytywać na dowolnej licencji. Musi się zgdzać tylko wersja (dane utworzone na wersji n.p. 4.71 muszą być odczytywane na wersji 4.7).
 
Pytanie
Co powinienem zrobić aby bezproblemowo umieścić Buchaltera na innych komputerach i móc między nimi przenosić dane?
Odpowiedz
Kopiowanie Buchaltera w całości jest bardzo dobrym sposobem. Program nie instaluje się w systemie, więc można go w ten sposób przenieść. Należy tylko pamiętać o tym, aby katalog przed zgraniem na płytę spakować jakiegoś rodzaju pakerem, co zapobiegnie zamianie atrybutów. Plik rozpakowujemy dopiero po przekopiowaniu go na komputer docelowy.
 
Pytanie
Jak wygląda współpraca programu Buchalter z drukarkami (HP Desk Jet lub HP Laser Jet) wyposażonymi tylko w złącze USB?
Odpowiedz
Od kilku lat Buchalter ma możliwość wydruku na drukarkach bez sterowników dosowych i/lub podłączanych do portu USB. Odbywa się to za pośrednictwem programu BvUSB, który znajduje sie w katalogu głównym Buchaltera.
 
 
Pytanie
Przy próbie uruchomienia INSTALUJ pokazuje się komunikat "dysk nie gotowy - brak miejsca na dysku". Co oczywiście nie jest prawdą. Co może być przyczyną?
Odpowiedz
Proszę instalować przez instnt.exe. Jest to instalator do dysków o dużej pojemności. Przy pytaniu "czy modyfikować config?" proszę wybrać "nie" (ma nie być "ptaszka").
 
Pytanie
Przy generowaniu deklaracji VAT-7 pokazuje się komunukat "stawka VAT nie odpowiada dla tego typu dostawy".
Odpowiedz
Komunikat o niedopowiedniej stawce VAT jest informacyjny i nie ma wpływu na obliczenie VAT-u. Pojawia się, gdy:

1. na dokumentach dostawy WE-WSP jest stawka VAT inna niż 0 eksport
2. na dokumentach dostawy EKSPORT jest stawka VAT inna niż 0 eksport
3. na dokumentach dostawy KRAJ jest stawka VAT 0 eksport
 
Pytanie
Mam uprzejmą prośbę do Państwa. Do tej pory wszelkie zmiany do programu "Buchalter" wprowadzał mi informatyk. Obecnie jestem zmuszona samodzielnie wprowadzić modyfikację "Buchaltera" 4.85. Nie jestem mocna w tej dziedzinie. Dlatego ośmielam się prosić Państwa o podpowiedź "krok po kroku" jak wgrać modyfikację 4.85.
Odpowiedz
W pierwszej kolejności musi Pani ustalić, gdzie na dysku zainstalowany jest Buchalter. Jeśli uruchamia Pani program przez ikonę na pulpicie to proszę najechać na nią myszą, kliklnąć prawy przycisk myszy - właściwości - zakładka "program". W linii "katalog roboczy" znajdzie Pani nazwę dysku i katalogu z Buchalterem.
Potem wkładmay płytę CD, która powinna się sama po chwili uruchomić. Jeśli Buchalter będzie zainstalowany na dysku C: w katalogu "buch" to będzie Pani musiała tylko potwierdzać Enterem chęć wykonania aktualizacji. Jeśli na innym dysku lub katalogu wtedy klawiszem TAB w czasie instalacji wskaże Pani właściwy dysk lub wprowadzi nazwę katalogu.
W przypadku problemów proszę o wiadomość z opisem tego co dzieje się na ekranie.
 
Pytanie
Dziękuję za przedstawienie kolejnych czynności przy wprowadzaniu aktualizacji.Mam jednak problem. "Buchaltera" mam zainstalowanego na dysku "C" Kolejno zrobiłam tak jak Pani mi doradziła. Po poleceniu "instaluj", wyskakuje komunikat: "Brak dysku z wystarczającą ilością wolnego miejsca" i kolejny komunikat:"Instalacja zakończona niepoprawnie" Na dysku "C" są takie parametry: wolne miejsce:11,4 GB całkowity rozmiar:18,6 GB Pracuję w systemie Windows XP. Uprzejmie proszę,o jeszcze jedną podpowiedź.
Odpowiedz
W takim wypadku proszę instalować przez program instnt.exe. Aby się do niego "dostać" musi Pani wejść w ekplorację płyty (Mój Komputer - prawy klawisz myszy na ikonie płyty - exploruj). Wciskamy instnt.exe. Robimy wszystko tak samo oprócz tego, że przy pytaniu "czy modyfikować config.sys ?" wybieramy "nie" (czyli ma nie być "ptaszka"). Na pole przechodzimy tabulacją i zaznaczamy lub odznaczamy enterem.
 
Pytanie
Dziękuję Pani bardzo za ostatnią poradę. Zrobiłam wszystko zgodnie z Pani poleceniem i teraz jest wszystko w porządku.
Odpowiedz
 
 
Pytanie
po wgraniu wersji 4.85 mam problem z wydrukowaniem ewid.zakupów VAT z 2003 roku. Wydruk obejmuje tylko pozycję, nr faktury, daty , nazwę firmy i NIP oraz poz.księgi. Nie drukuje żadnych wartości ze znajdujących się w rejestrze faktur.
Odpowiedz
Rok 2003 należy drukować na wersji sprzed ukazania się aktualizacji 4.84 (czyli przed zmianami związanymi z nową ustawą o VAT). Należy w tym celu zainstalować wersję 4.82 lub 4.83 w osobne miejsce na dysku, odczytać archiwum za 2003 rok i przeprowadzić wydruk.
 
Pytanie
Zainstalowałem Buchaltera na nowym notebooku California Acces 7000 (system Windows 2000 5.0 Service Pack 4). Wystąpił interesujący problem, Buchalter uruchamia się, niestety nie widać całego ekranu – nie pokazuje fragmentu na dole, np. nazwy firmy czy niektórych opcji na ekranie drukuj. Znajdujące się tam elementy są aktywne, tylko ich nie widać na ekranie. Generalnie ekran jest jakby "powiększony" i mam wrażenie że nie mieści się na ekranie komputera. Gdy uruchamiam komputer z dyskietki startowej w trybie DOS, ekran jest prawidłowy. Poniżej konfiguracja komputera, Buchalter w najnowszej wersji z października. Procesor Intel® Celeron® 2400MHz Pamięć RAM 256MB DDR (max. 1GB) Napęd DVD-CDRW Dysk twardy 40GB Matryca ColorActive 15" XGA Karta grafiki AGP zintegrowana z SIS M650 16-64MB Napęd dyskietek wbudowany FDD Karta dźwiękowa zintegrowana zgodna z SoundBlaster Pro
Odpowiedz

Jeśli obraz Buchaltera jest prawidłowy przy uruchomieniu z dyskietki startowej to znaczy, że karta graficzna ma możliwość obsługi trybu VGA 640 x 480 x 16 kolorów i jest to kwestia dobrania do niej odpowiedniego sterownika pod Windows. Może Pan spróbować z nowszymi sterownikami, niż ten który jest w tej chwili, można również potestować starsze. Obecny nie radzi sobie z obsługą tego trybu pod Windows.

 
Pytanie
Nie mogę otworzyć załączników żadnych. Proszę o powtórkę. Te załączniki są widoczne ale jakby mniej wyrazne, a polecenia otworzyć czy zapisać nic nie da.
Odpowiedz
Wznowienie wysyłki [aktualizacji] nie jest potrzebne. Problem dotyczy ustawień Pana programu pocztowego. Proszę wejść w Narzędzia - Opcje - Zabezpieczenia, wyłączyć "nie zezwalaj na zapisywanie załączników, które potencjalnie mogą zawierać wirusy", zapisać zmianę, wyłączyć Outlooka, włączyć go ponownie i zapisać załączniki.
 
Pytanie
Mam prolem! Jestem właśccicielką biura rachunkowego, posiadam buchaltera i chciałabym przesyłać za pomocą płatnika zus firm które rozliczam (a jest ich pare)! Prosze o pomoc w kwesti konfiguracji tegoż buchaltera z płatnikiem! Jakie opcje trzeba ustawić w Buchalterze a jakie w Płatniku by te dwa programy chciały współpracować ze sobą???
Odpowiedz
Odkąd zmienił się PP zmienił się również sposobu otwierania dokumentów. W tej chwili dokumenty same nie "wskakują". W PP jest Kreator Importu, za pomocą którego otwiera się pliki .kdu z deklaracjami. Buchalter tworzy takie pliki .kdu, ale należy je otworzyć ręcznie. To gdzie je zapisuje na dysku nie ma w zasadzie znaczenia. Dlatego ścieżka do PP w Buchalterze może zostać usunięta, można wpisać inną. W przypadku, gdy zostanie usunięta wtedy program będzie zapisywał pliki .kdu z deklaracjami w podkatalogach danej firmy w obrębie Buchaltera.
 
Pytanie
Kupiliśmy w 2001 roku u Państwa program Buchalter II w wersji 4.62 o nr seryjnym ... . Planujemy zmianę komputera na nowy. Chcielibyśmy zainstalować teraz ww. program na nowym komputerze. W związku z tym nasze pytanie brzmi czy po zainstalowaniu programu na nowym dysku uda się bez problemów otworzyć wykonaną archiwizację dokumentów ( jeśli nie to w jaki sposób mamy przenieść dane aby ich nie stracić), czy też lepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie i użytkowanie programu na dotychczasowym komputerze? Będziemy wdzięczni za szybką odpowieź.
Odpowiedz
Nie wiem jaki będzie system operacyjny na nowym komputerze, ani jaki jest obecnie, dlatego nie mogę doradzić czy zmiana komputera będzie korzystna. Z odczytem danych nie powinno być problemu, nawet jeśli na komputerze będzie system Windows XP. To czy zdecydują się Państwo na ponowną instalację programu, czy na przekopiowanie programu zależy od tego jakimi środkami technicznymi Państwo dysponują. Program nie instaluje się w systemie, więc naprościej i najszybciej jest przekopiować cały katalog Buchaltera za pomocą płyty CD (ale wtedy przed nagraniem katalogu na płytę należy go spakować np. zipem), kabla lub dysku wymiennego. Oszczędzi to Państwu czasu i pracy, jakie wiążą się z instalowaniem programu od nowa. W przypadku instalacji będą Państwo musieli wgrać wersje np. 4.63 i 4.71 do odczytu danych z lat 1999-2002 (to na jakiej wersji należy odczytać dane zależy od tego na jakiej wersji zostało zrobione dane archiwum) oraz wersje 4.83 do 2003 roku i 4.85 do odczytu danych bieżących. To czy odczyt odbędzie się bez problemów to już zależy od wielu czynników. Jeśli okaże się, że dyskietka jest uszkodzona to fakt, czy jest to nowy komputer czy stary nie będzie miał znaczenia.
 
Pytanie
Mamy kilka pytań odnośnie programowej poprowności działania: - jak powiekszyć limit plików ( files ) w WIndowsMe - jak zwiększyć pamięć cash ( w tym momencie jest 540 ponoć powinno być wiecej ) Problemy w systemie podczas obliczeń otraz servisu baz 1. Błąd numer -20 utworzenie zbioru zbiór B3HIST.MDX 2. Błąd numer -930 Nierozpoznawalny parametr ! 319 ! Proszę o szybkie odpowiedzi jak to naprawić najlepiej krok po kroku.
Odpowiedz
- jak powiekszyć limit plików ( files ) w WIndowsMe

Należy zmodyfkować plik system.ini. W sekcji [386ENH] należy dopisać (lub zmodyfikować) linię np. PerVMFiles=200Wartość nie może wynosić więcej niż 255. Można wpisać znacznie mniej niż 200 np. 100 i to powinno wystarczyć.

-  jak zwiększyć pamięć cash ( w tym momencie jest 540 ponoć powinno być wiecej )

Pamięć cash to pamięć przyśpieszająca pracę procesora i nie ma nic wspólnego z Buchalterem. Prawpodobnie maja Państwo na myśli pamięć podstawową. Czy pojawiają się jakieś komunikaty związane z pamięcią ? (te podane przez Państwa jej nie dotyczą). Jeśli tak to jakie ?

Błąd numer 20 jest konsekwencją za małej (lub w ogóle) nie ustawionej ilości plików do otwarcia.

Błąd 930 jest wynikiem zmiany atrybutów plików. Buchalter był prawpodobnie wypalany na płycie. Atrybuty wszystkich plików programu powinny być ustawione na "archiwalne". Część lub wszystkie pliki są w tej chwili ustawione na "tylko do odczytu" i nie można na nich poprawnie pracować. Złe atrybuty i błąd 930 mogą spowodować generowanie się kolejnych błędów w programie.
 
Pytanie
Mam problem z literkami Z i Y - są odwrotnie tylko w Buchalterze . W innych programach tego nie mam , w edytorze tekstów pisze się normalnie , zainstalowane mam klawiatura - język polski ( programisty )
Odpowiedz
W Opcjach Głównych Buchaltera znajduje się parametr "Czy obsługa klawiatury według LATIN 2 ?". Proszę ją ustawić na TAK.
Jeśli to nie wystarczy wtedy proszę zaremować klawiaturę w pliku systemowym config.sys przez wpisanie w odpowiedniej linni słowa REM:

REM keyb pl,,C:\Windows\Command\keybrd4.sys

Modyfikację trzeba zapisać i zrestartować komputer.
 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa