BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2006 rok / kwiecień

Pytanie
Wpisując fakturę zakupu nie mogę dopisać towaru do spisu, ponieważ zmieniło się okno programu. Brak jest pewnych opcji: kod towaru, nazwa. Nie wiem jaka jest tego przyczyna i jak to zmienić? Przesyłam plik programu i zrzut okna.
Odpowiedz
Program ani zrzut nie dotarły, ale nie są potrzebne. Proszę tylko wejść do opcji ewidencji, na  4 stronę i poprawic ustawienia parametrów:

- czy wersja uproszczona dla biura rachunkowego bez danych o towarze ?

oraz

- czy uproszczona wersja wprowadzania danych ?

Napewno to pierwsze pytanie ma Pan ustawione na TAK. Trzeba zmienić.
 
Pytanie
w roku 2006 pojawił się ponownie problem z datą przekazania PIT-4 w parametrach płacowych poprzednio program sam pobierał datę z wypełnienia pitu a obecnie jest pobierana data ale np. u mnie cały czas jest to 20-12-2005r
Odpowiedz
W momencie, gdy drukuje Pan PIT-4 np. pierwszy raz data wypełnienia deklaracji jest pusta. Zakładając, że drukuje Pan PIT za marzec i poda datę np. 20.03.2006 program umieści ją na deklaracji + na trzeciej stronie parametrów płacowych w polu za marzec. Przy drukowaniu PIT-4 za kwiecień pojawi się Panu znów data 20.03.2006 rok, bo program ją pamięta. Sam jej nie wypełnia i nie sugeruje daty kwietniowej. Dlatego u Pana jest to ciągle 20.12.2005 rok. Datę złożenia za każdym razem, w każdym miesiącu musi Pan podać.
 
Pytanie
W moim Buchalterze coś zakłóciło normalny rytm pracy. Chciałem zrobić listy płac, co okazało się niemożliwe z powodu braku składników płac. Sprawdzam - wybieram podatnika potem Kartoteki, Płace, Pomocnicze, Składniki i plik jest pusty! Uruchamiam Total Connandera, otwieram kartotekę tego samego płatnika i o dziwo plik B3PESK06 o zawartości 45540k jest. Próbowałem serwisu, potem wyrzuciłem plik MDX i znowu serwis- nie pomaga. Składników jak nie było tak nie ma. Podrapałbym się w głowę, ale szkoda wydrapać resztki mocno przerzedzonej już czupryny i dlatego proszę - Pomożecie, to pomóżcie!
Odpowiedz
W B3PESK06.DBF nie ma wykazu skłądników listy płac, tam są składniki pensji, które już Pan wystawił (i PESK znajduje się w podkatalogu danej firmy). Same składniki, wykaz to plik B3PELI.DBF i znajduje się w katalogu głównym Buchalter.Nie ma ich u Pana w Buchalterze prawpodobnie dlatego, że instalował Pan program w nowe, puste miejsce na dysku z samej aktualizacji. Aktualizacje nie zawierają wszystkich plików. Lub ewentualnie zrobiło się jakies przymazanie na dysku. Dlatego w pierwszej kolejności prosze zrobić Serwis. jeśli to nie wystarczy to prosze rpzekopiować załączony plik do katalogu głównego Buchaltera, usunąć z niego plik o takiej samej nazwie, ale z rozszerzeniem .MDX, czyli B3PELI.MDX i też zrobić Serwis.
 
Pytanie
W jaki sposób można wpisywać w programie nie polskie czcionki liter np: ë ; ö ; ü
Odpowiedz
Mogą Państwo skorzystać ze standardowej tabeli znaków diakrytycznych. Można ją znaleść w internecie, w książkach informatycznych. Polega to na tym, że każdemu znakowi (np. literze) odpowiada jakaś wartość liczbowa, którą trzeba wystukać na klawiaturze numerycznej z wciśniętym jednocześnie klawiszem ALT.
 
np.
 
ë to ALT + 137
ö to ALT + 148
ü to ALT + 129
 
Pytanie
Proszę o wyjaśnienie dotyczące programu Buchalter 4.89 i ostatniej aktualizacji .Prowadzimy sprzedaż dla firm majacych pełną księgowośc i w zwiazku z tym wystapiły problemy odnośnie daty wystawienia i daty sprzedaży . Na fakturach zamiast daty sprzedaży drukuje się miesiąc sprzedaży co w interpretacji ustawy o rachunkowości jest błędem ( odliczanie VAT).Na fakturach powinna byc data sprzedaży i data wystawienia .Proszę o pilne wyjaśnienie tej kwestii.
Odpowiedz
Wystarczy, że zmienią Państwo ustawienia w programie. Proszę wejść do Opcji Ewidencji na 2 stronę i przy pytaniu "Czy drukować tylko miesiąc daty na dokumentach sprzedaży?" wybrać NIE.
 
Pytanie
Próbowałam w opcjach znaleźć możliwość zmiany liczenia Funduszu Pracy 0,10% zamiast 0,15% i nie potrafię. Mogę prosić o pomoc?
Odpowiedz
Prawpodobnie ma Pani na myśli nie Fundusz Pracy, ale tylko Fundusz Gwarantowanych Świadczeń pracowniczych. Jego stopę można zmienić na 1 stronie parametrów płacowych (Kartoteki / Płace / Pomocnicze / Parametry).
 
Pytanie
Uprzejmie prosze o dokladna instrukcje jak przeslac dane z Waszego programu PLACE do programu Platnik. BARDZO PILNE
Odpowiedz
Do tworzenia raportów w formacie .kdu rozpoznawanym przez Program Płatnika służy funkcja Exportu. Można ją znaleść w ZUSie w Podatkach (za wspólników) i w ZUSie w Kartotekach (za pracowników).

Jeśli wspólnicy rozliczają się z pracownikami to powinien Pan:

- w danych wspólnika ustawić pytanie "Czy rozliczać z pracownikami ?" na TAK (2 strona)
- wygenerować ZUS w Podatkach, ale nie eksportować.
- w Parametrach Płacowych (Kartoteki / Płace / Pomocnicze / Parametry / 2 strona) i ustawić na TAK pytanie "Czy składki ZUS za właścicieli dołączać do deklaracji ZUS za pracowników ?"
- wygenerowac i eksportować ZUS w Kartotekach. Program dołączy składki ZUS za właściciela do deklaracji pracowników. Plik .kdu na dysku będzie zaczynał się na PR... . Wystarczy otworzyć go funkcją Importu w Programie Płatnika

Jeśli wspólnicy nie rozliczają się na jednej deklaracji z pracownikami powinien Pan:

- wygenerować ZUS w Podatkach (funkcją DOPISZ dla każdego wspólnika osobno lub GENERUJ dla wszystkich razem), Eksportować. Plik z deklaracjami będzie zaczynał się na W... (dla ZUSu generowanego dla każdego wspólnika osobno) lub WS... (dla wszystkich razem).

Zachęcam do sięgnięcia po instrukcje obsługi do Buchaltera. Znajdzie Pan tam szczegółową informację o eksporcie deklaracji.
 
Pytanie
Proszę podpowiedzieć ,jak zmienić wielkość składki na ubezpieczenie zdrowotne?
Odpowiedz
Może Pan to zrobić w parametrach płacowych (Kartoteki / Płace / Pomocniczne / Parametry / 1 strona). Tam zmieniamy stopę skłądki na ubezpieczenie (po prawej stronie na dole) - naliczoną i odliczoną. Podstawy ubezpieczenia dla osób prowadzących działalnośćź gospodarczą znajdują się w tych samych parametrach, na 5, ostatniej stronie (dla wspólników z minimalnymi podstawami) lub na 2 stronie danych wspólnika (program korzysta z nich pod warunkiem, że wspólnik ma ustawione pytanie "czy minimalne składki na ZUS?" na NIE.
 
Pytanie
proszę o pomoc w sprawie instalacji . Używam Buchaltera od 10-ciu lat (lic.XXXX), ale teraz przeszedłem na system Wnidows 2000 (z 98) i mam kłopoty z drukowaniem przez usb . Czy mależy zainstalować program przy użyciu Instnt i jak to zrobić, aby zachować wszystkie dane.
Odpowiedz

Drukowanie przez program BvUSB i instalacja Buchaltera nie mają ze sobą związku. Jeśli zainstalował Pan już program to trzeba tylko ustawić BVUSB. Jeśli nie, to najpierw trzeba zainstalować Buchaltera, a potem zająć się wydrukami. Jeśli ma Pan WIndows 2000 to powinna wystarczy instalacje przez plik instaluj.exe. Jeśli instalator zgłosi komunikat o tym, że na dysku jest za mało miejsca - wtedy proszę instalować przez instnt.exe. Bo to nie o system tak naprawdę chodzi, tylko o Pana pojemność dyskową. Przy pytaniu "Czy modyfikować config.sys?" proszę ustawić NIE (ma nie być "krzyzyka").Program można kopiować między komputerami/dyskami w całości, tak ja jest (nie instaluje się w systemie), więc jeśli ma Pan jeszcze taką możliwość to najlepiej spakować cały folder Buchaltera np. zipem, nagrać na płytę, potem przenieść na nowy system i rozpakować. Jeśli nie, to można zarchiwizować dane na dyskietkach (każdą firmę na osobnej dyskietce i każdy rok osobno) i odczytać w zainstalowanym Buchalterze.Do odczytu danych za poszczegolne lata potrzebne bedą Panu wersje:

np. 4.63 - do odczytu danych od 1999 do 2001 roku
4.71 - do odczytu danych za 2002 rok
4.83 - do odczytu danych za 2003-2005 rok

i aktualna wersja 4.89 do pracy na bieżących danych, z tymże ta wersja powinna być pełna, czyli instalacyjna. Poprzednie mogą być aktualizacjami. Pełną wersję instalacyjną można uzyskać instalując wersję 4.89 (aktualizację) i dokopiowując do katalogu głównego Buchaltera wszystkie pliki .DBF i .FNT ze starego katalogu. Możemy również wysłać Panu taką wersję mailem. Jest to plik o wielkości ok. 4 MB spakowany .zipem.

Samo BvUSB musi Pan ustawić zgodnie z opisem, który dołączam poniżej.W przypadku pytań proszę o kontakt.



Złącze USB, to dość nowe rozwiązanie i nie jest obsługiwane przez starsze systemy operacyjne (DOS, Win 3.1, Win 95). W tej sytuacji program DOS-owy nie może drukować przez port USB.

Jeżeli komputer jest w sieci (np. dwa połączone komputery), to możliwy jest wydruk poprzez sieć (jeden komputer z drukarką z USB a drugi komputer z Buchalterem) ponieważ Windows mają możliwość "przechwycenia portu" i przekierowania wydruku z portu LPT na drukarkę sieciową.

Przy jednym komputerze takiej możliwości nie ma, ponieważ Windows nie mają możliwości przekierowania wydruku z LPT na USB.

Ponieważ coraz więcej nowych typów drukarek dysponuje tylko portem USB, opracowaliśmy program do obsługi takiego wydruku. Program umożliwia także wydruk z Buchaltera na drukarkach "tylko dla Windows". Nie możemy zagwarantować, że wydruk będzie poprawny na wszystkich typach drukarek, ponieważ jest to uzależnione od ich programów obsługi (obecnie nie wszystkie programy obsługi drukarek realizują funkcje, które musieliśmy użyć). W przyszłości postaramy się rozwiązać i ten problem.

W Buchalterze, bez względu na typ posiadanej drukarki, należy ustawić:

Typ drukarki: HP Laser
Szer wałka: 10 lub 15 cali
Kompresja: TAK (zalecana)
Ekonomiczny: Ignoruj
Wydruk: graficzny lub znakowy
Wyjście: dysk

Po komendzie drukuj, pojawi się nazwa pliku: WYDRUK.PRN, której nie należy zmieniać tylko zaakceptować klawiszem Enter, co spowoduje wydruk na drukarce przez port USB (jeżeli nazwa pliku zostanie zmieniona, to wydruk odbędzie się na plik a nie do drukarki).

Jeżeli Buchalterem prowadzona jest jedna firma i nie została otwarta za pomocą funkcji KATALOGI (co oznacza, że dane tej firmy znajdują się w katalogu programu), to program BvUSB.exe należy przekopiować do tego katalogu i uruchomić przed uruchomieniem Buchaltera.

Jeżeli Buchalterem prowadzona jest jedna firma i została otwarta za pomocą funkcji KATALOGI (co oznacza, że dane tej firmy znajdują się w podkatalogu katalogu programu), to program BvUSB.exe należy przekopiować do tego podkatalogu i uruchomić przed uruchomieniem Buchaltera.

Jeżeli Buchalterem prowadzone jest wiele firm, to program BvUSB.exe należy przekopiować do katalogu głównego programu i uruchomić go przed uruchomieniem Buchaltera.
Przy wydruku należy wtedy podawać pełną ścieżkę zapisu pliku np:
C:\BUCH\WYDRUK.PRN

Niedogodność ta została rozwiązana w najnowszej wersji Buchaltera, gdzie w opcjach głównych można zadeklarować:
"Czy wydruki na dysk kierować do katalogu głównego T/N ?"

Wydruki z poszczególnych firm będą wtedy zapisywać się w katalogu głównym (a nie w katalogach firm) programu, gdzie będą przechwytywane przez program BvUSB.exe i od razu drukowane.

Zalecane jest, wywołanie BVUSB.EXE, dodać do autostartu (Menu Start/Ustawienia/Pasek zadań i menu Start zakładka Programy menu Start/Dodaj) co pozwoli na automatyczny start programu przy uruchomieniu Windows.

Należy ograniczyć domyślną rozdzielczość drukarki pod Windows, ponieważ Buchalter drukuje tylko w rozdzielczości 150/300 DPI. Większa rozdzielczość (jeżeli jest) nie ma wpływu na jakość wydruku, ale wpływa na ilość danych wysyłanych do drukarki i zwiększa czas wydruku.

Pod Windows 95, 98, ME wydruk następuje po mniej więcej sekundzie.

Pod NT, 2000 i XP zależy to w dużym stopniu od ustawienia parametru IDLE SENSITIVITY / WYKRYWANIE BEZCZYNNOŚCI. Im wyższe (high), tym więcej mocy procesora przydzielane jest programom w tle (w tym przypadku programowi BvUSB i spoolerowi Windows). W efekcie wydruk następuje szybciej. Przy ustawieniu suwaka na 50% wydruk praktycznie nie wykonuje się, jeżeli w tym czasie pracujemy na Buchalterze.

Niektóre programy obsługi drukarki przełączają w trakcie wydruku zadanie Buchaltera na tzw. “monitor wydruku”.

 
Pytanie
Uprzejmie proszę o podanie warunków do założenia konta - do otrzymywania właściwych plików aktualizacji programu Buchalter.
Odpowiedz
Wystarczy przesłać do nas mailem informację, że chciałby Pan założyć konto i podać jego nazwę i wstępne hasło (będzie Pan mógł je potem zmienić samodzielnie). Nazwa nie może przekraczać 12 znaków. Powinny to być tylko litery i cyfry, ewentualnie myślnik "-". Hasło analogicznie, z tymże do 10 znaków. Konto zakładamy od razu po otrzymaniu zgłoszenia. Opłata za konto wynosi 2 zł netto miesiecznie, czyli 24 zł netto na rok.
(...)Jeśli chciałby Pan od razu otrzymywać aktualizacje na to konto (bo z konta można też korzystać niezależnie od Buchaltera) to wystarczy dopisać, żebyśmy przesyłali na nie nowe wersje.
 
Pytanie
(...) Czy mogłaby Pani tak powolutku :-) opisać co z robić w komputerze stacjonarnym ,gdzie jest zainstalowany Buchalter i co w laptopie,aby włączony w sieć z komputerem stacjonarnym ,można było mieć wgląd z poziomu laptopa do programu księgowego.
Odpowiedz
(...) Na komputerze stacjonarnym zostaje wszystko tak jak jest. Laptopa musi Pan oczywiście podłączyć w sieci lokalną z komputerem stacjonarnym, zamapować dysk z Buchalterem i dopisać w nim katalogi z właściwą ścieżką danych. Zakładamy, że program na komputerze stacjonarnym jest zainstalowany np. na dysku C: w kataologu BUCH, a dysk C: udostępnia Pan na laptopie jako np. F: (przykładowo). Jeśli dane ma Pan w podkatalogu o nazwie np. DANE to na laptopie powinien Pan wpisać:

nazwa firmy: dowolona
nazwa katalogu: F:\BUCH\DANE

Program na laptopie będzie ciągnął dane z komputera stacjonarnego. Oczywiście musi Pan przełożyć klucz do laptopa, żeby w ogóle uruchomić program.Może Pan też w ogóle nie instalować programu na laptopie, tylko wchodzić przez dysk F: na dysk C: komputera stacjonarnego, do katalogu BUCH i uruchamiać program. Wtedy cały program włącznie z danymi pociągnie Pan przez sieć.
 
Pytanie
Wszystko gra poza tą siecią i jakimś tam mapowaniem :-). Do tej pory korzystałem z sieci w konfiguracji domowej:ruter i 3 komputery spięte w sieć. Córka z pokoju przesyła pliki do wydruku,a syn z drugiego przesyła mp-3 ,aby tatko był na czasie :-). Może tak troszkę wolniej o tej sieci?
Odpowiedz
W sieci nic Pan nie zmienia. Komputery muszą być tylko podłączone w sieć wewnętrzną, czyli tak jak jest u Pana (komputery + router) - może być.

Mapowanie to czynność polegająca na przyporządkowaniu jakiemuś dyskowi lub folderowi z innego komputera jakiegoś dysku na komputerze lokalnym.

Tak na sucho nie napiszę Panu super dokładnie co musi Pan zrobić, bo musiałabym chociaż rzucić okiem na komputery, ale podpowiem, a Pan sprawdzi sam. Nie wiem jaki jest system na laptopie, ale domyślam się, że pewnie XP. Jeśli inny np. 98 to różnic specjalnych nie ma, a nawet jest prościej.Proszę wejść do laptopa, do Mojego Komputera i zobaczyć, czy są tam widoczne jakieś inne dyski oprócz lokalnych. Jeśli nie ma, a komputer jest już podpięty w sieć to proszę wejść w "Moje miejsca sieciowe" na pulpicie. Jeśli nie ma czegoś takiego na pulpicie to trzeba wejść w Panel Sterowania. Tam znajdzie Pan coś takiego jak "Wyświetl komputery grupy roboczej". Po kliknięciu zobaczy Pan swoją sieć wewnętrzną - nazwy komputerów. Może Pan powchodzić w każdy, również w ten stacjonarny z Buchalterem Jeśli jakiś komputer ma udostępnione jakieś dyski, albo drukarkę albo jakiś folder to będzie Pan mógł z tego poziomu z nich skorzystać (bez mapowania). Jeśli po wejściu na ten komputer stacjoarny zobaczy Pan dysk i folder Buchaltera to proszę uruchomić Bv3.exe. Program uruchomi się, ale pod warunkiem, że na komputer stacjonarny wgrał Pan już aktualizację na klucz szeregowy. Jeśli jest jeszcze poprzednia to pojawi się Panu rzecz jasna komunikat o braku klucza. Dla Pana wygody - żeby ciągle nie wchodzić w "Moje Miejsca sieciowe" i "Grupę roboczą" może Pan zamapować ten dsyk z Buchalterem tutaj na laptopie. Musi Pan wejść w Mój Komputer - Narzędzia i wybrać "Mapuj dysk sieciowy". Tutaj przyporządkowuje Pan literę (dysk na lapotpie), na którym będzie widziany dysk z Buchalterem z komputera stacjonarnego. Może Pan przyporządkować albo cały dysk albo sam folder Buchaltera. Może Pan wejść w Przeglądaj i znaleść ten dysk w sieci albo napisać do niego pełną ścieżkę.
(np. file://KOMP1/C  ) . To jest ścieżka do dysku C komputera, który w sieci ma nazwę KOMP1. Przy mapowaniu powinno się zaznaczyć, żeby dysk był podłączany przy każdnym logowaniu do komputera.Na 95/98 robi się analogicznie, tylko, że "Moje miejsca sieciowe" to "Otoczenie sieciowe" a mapujemy po wejściu w Exploratora Windows (Start - Programy).

I teraz dalej: jeśli nie mógł się Pan po kliknięciu na ten komputer dostać się dysk (np. go nie było) to znaczy, że nie jest udostępniony w sieci. Więc ani Pan na niego nie wjedzie przez grupę roboczą, ani nie zrobi Pan mapowania. Trzeba iść do komputera stacjonarnego i udostępnić dysk. Polega to na tym, że wchodzi Pan w Mój Komputer na komputerze stacjonarnym, podświetla dysk (lob folder Buchaltera), klika prawym klawiszem myszy i wybiera "Udostępnij" ("Udostępnianie" - to w zależności od systemu). Opcja ta będzie dostępna, ale tylko wtedy jeśli obsługa sieci zostałą w systemie zainstalowana. Jeśli nie, to trzeba doinstalować z płyty Windowsów. W ustawieniach wybiera Pan jaki jest zakres udostępniania (czy tylko np. odczyt czy zapis również - w przypadku pracy na Buchaletrze powinno to być pełne udostępnienie, czyli również z możliwością zapisu), ewentualnie hasło.

W XP jest analogicznie, z tymże operuje się innymi nazwami jak "nazwa udziału" itp. Brzmi groźnie, ale groźne nie jest. Potem mapuje Pan dysk na laptopie. Będzie go Pan już widział po wejsciu w "Mój Komputer" jako dysk sieciowy. Można też zrobić skrót do programu na pulpicie.To jest wariant, kiedy ciągnie Pan cały program razem z danymi z komputera stacjonarnego. Jeśli chciałby Pan ciągnąć tylko dane, to trzeba zrobić wszystko tak samo, ale na laptopie musi być zainstalowany Buchalter (te instalki v.4.89, które przyszły z kluczem szeregowym). Jeśli zamapuje Pan na laptopie dysk z Buchalterem np. jako dysk F: to musi Pan potem wejść do Buchaltera i założyć katalogi dla Pana firm (Buchalter musi znać dokładną ścieżkę do danych, czyli jak iść po sieci, żeby do nich dotrzeć). Zakładając, że wchodząc ręcznie na laptopie przez dysk F widzi Pan folder BUCH a w nim podkatalogi z danymi to powinien Pan w Buchalterze na laptopie założyć katalog np.

nazwa firmy: dowolona np. Moja Firma
nazwa katalogu: F:\BUCH\DANE

nazwa firmy: Moja firma 2
nazwa katalogu: F:\BUCH\DANE2

DANE, DANE2 to nazwy folderów z danymi Pana firm. Musi Pan podejrzeć jak się nazywają.Jesli udostępni Pan w sieci nie dysk tylko sam folder Buchaltera, to wtedy w nazwie katalogu będzie Pan wpisywał tylko:F:\DANEF:\DANE2bo program będzie wiedział, że pod hasłem "F:" kryje się ścieżka "F:\BUCH", więc już tego "BUCH'a" się nie powtarza.
 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa