BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2009 rok / luty

Pytanie
Zdecydowałam się na Państwa ofertę i kupiłam drugą licencję (tym razem dla Windows) Dane mam na komputerze A w folderze c:\buch na dysku udostępnianym jako "c". Na komputerze B zmapowałam go pod literką Z dysk ( \\A\c\buch ) Jakie ustawienia wykonac w opcjach Buchaltera? Wpisanie "Z" w katalogu wspolnym nie skutkuje wyswietleniem sie dotychczasowych firm. Dodam ze reczne dopisanie katalogu na komputerze B (jako z:\buch\firma1) dziala. Czy jest mozliwosc "przepisania" definicji pozostalych firm? (jest ich w moim biurze kilkadziesiąt).
Odpowiedz
[W przypadku dwóch pojedyńczych, niesieciowych stanowisk] musi Pani wpisać ścieżki dostępu sama. Może Pani jedynie zrobić coś takiego:

- na komputerze A, w katalogu głównym Buchaltera zrobić kopię pliku b4firm.mdx
- przekopiować ten plik do katalogu głównego Buchaltera na komputerze B (zastąpić stary plik nowym)
- usunąć z tego katalogu (na komputerze B) plik b4kata.mdx

To całkowicie zastąpi wykaz katalogów na komputerze A tym, który jest na komputerze B ale i tak będzie je Pani musiała poprawić sama, tak, żeby to były ściezki dostepu, a nie tylko same katalogi. Czyli wszystkie nazw katalogów trzeba będzie zmodyfikować tak, żeby to była pełna ścieżka.
 
Pytanie
Chce sie zorientowac co zostalo wprowadzone w nowej wersji. Uprzejmie prosze o przeslanie pliku z opisem zmian i opisem procesu aktualizacji.
Odpowiedz
Opis zmian znajduje się w Info_upd.doc po zainstalowaniu aktualizacji. Można znaleźć ten plik w katalogu głównym Buchaltera. Przed instalacja można się zapoznanać ze zmianami otwierając plik czytaj.bat lub po wejściu w "Info" w czasie instalacji.
 
Pytanie
numer_programu: BUCHALTER nr xxxx wersja_programu.: 5.03 system_operacyjny: DOS opis problemu: Nie mogę nic wydrukować na drukarce HP laser M1005 pomimo uruchomienia pliku do obsługi drukarki z portu USB. Program ten był wgrany na początku 2008r. Ustawiłem wydruk na dysk i pojawia się wydruk.prn.
Odpowiedz
Proszę wejść do opcji głównych programu. Jest tam pytanie "Czy wydruki na dysk kierować do katalogu głównego Buchaltera ?" . Powinno byc ustawione na TAK.Jesli jest ustawione na NIE to proszę zmienić i sprawdzić wydruk ponownie. Jeśli nadal wydruk nie będzie ruszał to prosze o wiadomość.
 
Pytanie
jestem uzytkownikiem Programu Buchaletr II. Czy w najblizszym czasie mozemy spodziewac sie jakis aktualizacji, np. nowe deklaracje VAT-7??
Odpowiedz
Aktualna wersja to 5.03.xx . Kolejna planujemy na przełomie lutego i marca. Nowa wersja będzie zawierała nowy formularz VAT-7 (10), ale w dalszym ciągu będzie też dostępny stary (9). Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 Listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług stary wzór (9) nadal obowiązuje i będzie obowiązywał równolegle w 2009 z wersją (10). Wzór nr (9) może być stosowany do dnia 31 grudnia 2009 roku.
 
Pytanie
numer_programu: Buchalter .... wersja_programu.: 5,03 system_operacyjny: Windows XP opis problemu: Jak w liście płac ująć składnik podlegający podatkowi i skladkom ZUS, ale nie wyplacany pracownikowi. Chodzi o świadczenie medyczne na rzecz pracownika opłacane przez zakład pracy. Jest to przychód pracownika podlegający składce ZUS i PIT 4, ale nie jest jemu wypłacany lecz przekazywany bezpośrednio do podmiotu świadczącego usługi medyczne.
Odpowiedz
Trzeba dopisać taki składnik najpierw do listy składników (Kartoteki / Płace / Pomocnicze / Parametry jako dodatek z kodem zaczynającym się na Dxx (+ następny wolny numer).Nastepnie mogą Państwo wystawic druga listę płac dla tego pracownika (za dany miesiąc, lista nr 2) i dopisać na listę ten składnik. Powinni Państwo tylko wykasować kwoty w polach "koszty uzyskania" i "odliczenie".
Ten dodatek będzie nierzeczowym przychodem pracownika, więc wartości w polu "do wypłaty" nie wypłacają Państwo pracownikowi, należy ją zignerować.
 
Pytanie
Proszę o podpowiedż, jak zaksięgować pozycje z ewidencji do księgi przychodów, aby księgowanie było datami? Księgowanie dla wersji biura też jest księgowane tak jak się wpisuje, nie datami. Czy są jakieś mechanizmy, które to umożliwiają?
Odpowiedz
Jeśli wystawia Pani albo skieguje dokumenty nieregularnie to po zaksięgowaniu może Pani posortować księgę, wtedy zapisy ułożą się datami. Żeby posortować księgę trzeba do niej wejść, następnie wcisnąć klawisz F8 a gdy pojawi się gwiazdka w lewym górnym rlogu wcisnąć ALT + F8 (sortowanie całej księgi) lub ALT + F7 (sortowanie księgi od wskazanej pozycji w dół).
W Buchalterze ustawia Pani także w jaki sposób dokumenty maja być księgowane, czy od daty wystawienia, czy od daty sprzedaży (Ewidencje / Opcje / 4 strona).
 
Pytanie
Proszę o przesłanie konfiguracji skrótu do programu Buchalter II w wersji sieciowej, rozwiącująceg problem zmiany roku obrotowego podczas pracy kilku na programie osób jednocześnie.
Odpowiedz
Proszę wejść do właściwości skrótu do programu na danym stanowisku i w polu, w którym znajduje się ścieżka do pliku uruchamiającego program dopisać:[spacja - myślnik - znak "hasz"- liczba]np.

BW4 -#nn - gdzie nn jest liczbą z zakresu 1 - 99

np.: na pierwszej stacji roboczej BV4 -#1

na drugiej BW4 -#2 itd.

Takie uruchomienie powoduje, że użytkownik będzie miał własną kopię parametrów głównych Buchaltera (rok rozrachunkowy, katalogi itd. ).

Dla programu dosowego parametr dopisujemy w zakładce Program w polu "Wiersz Polecenia". Dla windowsowego - w polu "Element docelowy".

 
Pytanie
Prosze przeslac aktualizacje w innym formacie bo mój komputer nie otwiera inaczej blokuje dostep tego zalacznika prosze sie postarac bo jest to juz kolejna akutualizacja która do mnie nie dochodzi.
Odpowiedz
Zgodnie z podaną w załaczniku informacją, jeśli program pocztowy blokuje dostep do zalaczników to należy zmniejszyc zabezpieczenia w programie pocztowym. Wystarczy jednorazowo. Proszę wejść do Narzędzia / Opcje / Zabezpieczenia i odznaczyć "Nie zezwalaj na zapisywanie lub otwieranie zalączników, które mogą potencjalnie zawierac wirusy". Potem proszę wybrać Zastosuj i OK, następnie wyłączyc i włączyć ponownie program. Jeśli załącznika nadal nie bedzie mozna zapisać to znaczy, ze nie dostal zablokwoany przez komputer, tylko zablokował go serwer dostawcy Pana konta.W takim wypadku proszę o jednoznaczną decyzję w jakim formacie mają być do Pana wysylane pliki. Dostepne formaty to plik .exe z rozszerzeniem zmienionym na .ex_ lub format .arj. Niestety nie ma mozliwości wysyłki w innym formacie, wysyłka realizowana jest automatyczie z serwera.
Proszę o decyzję, po otrzymaniu informacji od Pana zmienię format na stałe w naszej bazie i wznowię wysyłkę.
 
Pytanie
Czy bazy do Buchaltera WIN bez trudności da się przenieść z programu BUCHALTER II DOS?
Odpowiedz
Buchalter II i Buchalter WIN są ze sobą kompatybilne, o ile występujące zgodność głównych wersji. Czyli jeśli program Buchalter II jest np. w wersji 5.xx to program Buchalter WIN zobaczy te same dane o ile będzie w wersji 2008.xx. W takim wypadku wystarczy zainstalować Buchaltera WIN w to samo miejsce, w którym jest Buchalter II i Buchalter WIN automatycznie zobaczy dane.
 
Pytanie
Dzień dobry, mam prośbe o podanie nazwy dbfa, zawierającego zapisy, które wchodza do ksiązki przychodów i rozchodów, chodzi o to, by znaleźć plik, który możnaby otworzyć i obrobić w Excellu, a który zawierałby kolejno zapisy z całego roku: zakupy, pozostałe, sprzedaż, wynagrodzenia, kwoty netto, dane kontrahenta, opis.
Odpowiedz
W załączeniu przesyłam wykaz plików z programu. Niektóre pliki są ze sobą powiązane. Dbfy może Pan obejrzeć i edytować, proszę tyko pamiętać, że wygląda dbf'a w środku po otwarciu w Excelu może się różnić od tego co widzi Pan na ekranie Buchaltera oraz, ze nie wolno przeglądać oryginalnych plików z katalogów, proszę to robić tylko na kopiach.
 
Pytanie
Posiadam Buchaltera II ver. 5.03. Kupiłem nową drukarkę firmy canon ip 3600. Niestety Buchalter nie widzi tej drukarki. Informatyk poinformował mnie, że drukarka ta jest "windowsowa" oraz ma połączenie z komputerem za pomocą USB i nie będzie on chodził w Buchalterze, który jest programem dosowym. W takim razie mam pytanie do Państwa, czy jest jakiś możliwy patch lub coś w podobie, które umożliwy mi drukowanie w Buchalterze na tej drukarce?
Odpowiedz
Może Pan drukować z Buchaltera za pośrednictwem programu BvUSB.EXE. Jest to tai programik windowsowy, napisany przez nas, który przechytuje wydruki z Buchaltera, obrabia na wydruk windowsowy i kieruje na drukarkę. Robi to oczywiście w prawie niezauważalny dla użytkownika sposób.Program znajduje się w katalogu głównym Buchaltera, przesyłam go również wraz z opisem ustawienia w osobnej wiadomości.
 
Pytanie
Prosze o wytyczne uruchamiam program pod dosem przycikamy ikonkę "dalej" i pojawiasie komunikat brak miejsca na dysku błąd ten wynika z faktu że próba zapisu jest na nośniku a nie na dysku c
Odpowiedz
Nie ma znaczenia, ze jest to nośnik, chyba, że to dyskietka lub płyta CD (zwykła, nie RW).Komunikat jest spowodowany tym, że uruchamia Pan instalację plikiem instaluj.exe, a posiada Pan komputer o dużej pojemności dyskowej. Proszę zamknąć instalacje i wejść w Mój Komputer, podświetlić płytę, kliknąć prawym klawiszem myszy, następnie wybrać Eksploruj. Potem proszę odszukać plik instnt.exe i uruchomic go. Jest to instalator do dysków o dużej pojemności. Przy pytaniu "czy modyfikować config.sys?" proszę wybrać NIE (ma nie być krzyżyka, czyli trzeba najechać klawiszem TAB na odpowiednie pole i wcisnąć ENTER. Jesli nadal będą jakieś problemy to uprzejmie proszę o wiadomość.
 
Pytanie
jak należy przenieść vat zakupy z roku 2008 na 2009 tzn. faktury zapisane w 2008 r w ewidencji zakupów z datą odliczenia na styczen 2009 - na ewidencje zakupów 2009 ??? jak to było ? prosze o przypomnienie dzięki
Odpowiedz
 Trzeba zrobić eksport dokumentów, a potem import.Proszę ustawić w programie 2008 rok i wejść w Ewidencje / Zakupy / Menu / Export, wybrać rodzaj eksportu "wg daty VAT" i wpisać zakres dat.
Nastepnie ENTER, a gdy program spyta, do jakiego katalogu eksportować dane proszę wpisać np.

C:\

(wtedy plik z wyeksportowanymi fakturami zapisze się bezpośrednio na dysku C:) albo

np.

C:\EKSP

(wtedy plik zapisze się w katalogu EKSP na dysku C (katalog musi zostać założony na dysku przed zrobieniem eksportu).

Potem proszę zmienić rok rozrachunkowy na 2009, wejść w Ewidencje / Zakupy / Menu / Import i gdy program spyta, czy import za 2009 rok proszę zmienić na 2008, a następnie podać miejsce, w którym znajduje się plik z fakturami.

Na wszelki wypadek zrobić próbę najpierw na jakims katalogu testowym.

Przeniesionych dokumentów już nie księgujemy, są tylko brane pod uwagę do VATu.
 
Pytanie
"Wersję 5.03 należy zainstalować w katalogu, w którym znajduje się wersja 5.02.xx" Nie mamy wersji 5.02. Czy można to zrobić na wersji 5.01?
Odpowiedz
Tak, oczywiście.
 
Pytanie
Jestem osobą która będzie przeinstalowywała program BUCHALTER v4.63 na komputerze z WINDOWS XP. Nigdy wcześniej tego nie robiłem, dlatego mam prośbę, jeżeli można to proszę mi powiedzieć jaka jest procedura przenoszenia bazy danych i całej reinstalacji programu Państwa firmy na komputerze z zainstalowanym systemem Windows XP. Zauważyłem że dodatkowo pod WINDOWSEM zainstalowany jest program do wydruków. (?) Proszę o ewentualne wskazówki.
Odpowiedz
Przeniesienie jest proste, jeśli dysponuje Pan pendrive'm albo kablem, ew. nagrywarką płyt to może Pan po prostu spakować cały katalog z programem, razem z danymi i przenieść go na drugi komputer. Buchalter nie instaluje sie w systemie, można go przenieść tak jak jest przez Kopiuj-Wklej.
Można oczywiście zainstalować ostatnią wersję, jaką firma posiada i odczytać archiwum danych, ale będzie to bardziej rpacochłonne i kłoptliwe, zwłaszcza jeśli firma będzie chciała przenieść kilka lat na nowy komputer. Do tego wersja aktualizacyjna nie posiada wszystkich plików, konieczne będzie ich dokopiowanie, więc jesli ma Pan możliwość przeniesienia całego katalogu to proszę tak zrobić. Jeśli nie, to proszę o informację.Program do wydruków, o którym Pan wspomina to prawpodobnie BVUSB.EXE. Jest to programik pośredniczący napisany przez nas, który ma umozliwiać wydruk z Buchaltera II na drukarki podpięte do portu USB lub nie posiadajace sterowników dosowych. Program się nie instaluje w systemie, wystarczy przekopiować go do katalogu głównego Buchaltera, ustawić i uruchomić.Przesyłam go wraz z opisem w osobnej wiadomości.
 
Pytanie
Jesteśmy producentem oprogramowania magazynwego. Eksportujemy dane do Buchaltera Win, używając do tego celu plików B3ZAEXrr.dbf i B3EZEXrr.dbf. Wraz z ostatnią wersją Buchaltera zauważamy, że coś zmieniło się w stawkach VAT. Czy zmieniali Państwo format wymiany dla programu Buchalter Win? Jeśli tak, czy możemy liczyć na specyfikację nowego pliku wymiany?
Odpowiedz
Między wersją 4.9 i 5.xx miała miejsce zmiana struktury baz danych. Prawpodobnie opracowują Państwo eksport na nieaktualnych strukturach. W załączeniu aktualne. Jeśli nadal będzie problem to uprzejmie proszę o kontakt.
 
Pytanie
Pytanie dotyczy korekty podatku naliczonego. Podatnik dokonywał w 2008 r. zakupy inwestycyjne które służyły sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej. Podatek VAT odliczał zgodnie z proporcją ustaloną dla poprzedniego roku. Po zakończeniu roku podatnik jest zobowiązany do dokonania korekty kwot podatku naliczonego przy zastosowaniu proporcji dla zakończonego roku podatkowego. W przypadku środków trwałych których wartość przekracza 15 tyś zł. Korekty dokonuje się w ciągu 5 kolejnych lat w wysokości 1/5 podatku naliczonego. Jak prawidłowo ustalić wysokość korekty w programie Buchalter II jeżeli podatnik dokonał następujących zakupów inwestycyjnych stanowiących 1 środek trwały: 1. Zaliczka na środek trwały w kwocie 2000 zł netto + 440,00 zł VAT 2. Faktura końcowa za środek trwały w kwocie 20000 zł netto + 4400,00 zł VAT Całość stanowi 1 środek trwały. Państwa program oblicza korektę w taki sposób, że każde nabycie traktuje niezależnie od siebie. W przypadku zaliczki dokonuje korekty w 100 %, natomiast w przypadku faktury końcowej której wartość przekracza 15 tyś w wysokości 20 % kwoty podatku naliczonego. Zgodnie z normą prawną załączoną poniżej korekta powinna zostać dokonana w wysokości 20 % kwoty podatku naliczonego od całej wartości środka trwałego. Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje gdyby podatnik we własnym zakresie budował środek trwały i dokonywał wielu zakupów inwestycyjnych o niewielkich wartościach, które po zmontowaniu stanowiłyby 1 środek trwały o wartości przekraczającej 15 tyś złotych. Bardzo proszę o informacje czy Państwa program przewiduje taką sytuację, a jeżeli tak to w jaki sposób można sobie z przedmiotową sytuacja poradzić. Ponadto w przypadku niektórych podatników przy sporządzaniu deklaracji VAT za styczeń proporcja ustala się automatycznie na podstawie sprzedaży z poprzedniego roku, natomiast u niektórych podatników proporcja jest taka sama jak w poprzednim roku chociaż z wyliczenia wynika zupełnie inna kwota. Kwotę proporcji można ręcznie zmodyfikować i wtedy w kolejnym miesiącu - lutym proporcja już jest prawidłowa tzn. taka sama jak w styczniu po modyfikacji. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.
Odpowiedz

Buchalter oblicza korekty roczne na podstawie danych z deklaracji VAT.

O tym, w jakim okresie będzie korygowany podatek naliczony decyduje określenie typ zakupu w ewidencji zakupów.

"Inwestycyjny", "inwestycyjny w koszty" i "nieruchomości" są zapisywane w deklaracji VAT jako zakupy środków trwałych. Z tym, że dla "inwestycyjny" i "inwestycyjny w koszty" korekta jest rozliczana w ciągu 5 lat, a  "nieruchomości" - 10.

Program nie sprawdza wartości środków trwałych. Byłoby to możliwe, gdyby zakup był dokumentowany jednym zapisem w ewidencji. Jeżeli tak nie jest, nie da się stwierdzić, które zapisy dotyczą tego samego środka trwałego. Ze tego względu poszczególne zapisy wydatków inwestycyjnych są traktowane jakby dotyczyły pojedynczego środka trwałego.

W sytuacjach, gdy jest więcej zapisów dotyczących tego samego środka trwałego, kwoty podatku naliczonego dotyczące zakupów na sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną trzeba skorygować tj. podatek od zakupów środków trwałych o wartości do 15000 zł. odjąć podatku od zakupów inwestycyjnych i dodać do podatku od pozostałych zakupów. Tak obliczone kwoty należy wpisać ręcznie do korekty i obliczyć deklarację za pierwszy okres roku lub wpisać kwotę korekty ręcznie.

 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa